Dziś odbyła się Sesja Sejmiku województwa. Doszło do kilku zmian. Dariusz Kurzawa został nowym wicemarszałkiem województwa, obejmując fotel w zarządzie województwa zwolniony przez wybranego do Sejmu wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego. Dariusz Kurzawa startował do Parlamentu z list Trzeciej Drogi jednak nie uzyskał mandatu. Posłanką została też dotychczasowa wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek.
Podczas Sesji radni zapoznali się z informacją podsumowującej przedsięwzięcia rewitalizacyjne finansowane ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020 oraz informacją o stanie wdrażania polityki terytorialnej w naszym województwie.
Długa debata towarzyszyła zaprezentowanemu przez dyrektora Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy Wiesławę Gierańczyk raportowi na temat zmian demograficznych prognozowanych na lata 2023–2060. Prognoza GUS zakłada w najbliższych 3–4 dekadach znaczny ubytek ludności województwa przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku poprodukcyjnym. Z podobnymi problemami demograficznymi zmagają się również inne regiony Polski (i generalnie Europa), ale nasz region należy do województw o zakładanym ponadprzeciętnym ubytku ludności i ponadprzeciętnym tempie starzenia się społeczeństwa. Dlatego już teraz powinniśmy intensywnie przygotowywać się na tę sytuację, dostosowując ofertę wielu instytucji, a także usługi publiczne, w tym usługi opiekuńcze, do potrzeb osób w podeszłym wieku. Niezbędne będzie także przygotowanie profesjonalnej kadry, która będzie udzielała odpowiedniego wsparcia i sprawowała opiekę nad seniorami i osobami niesamodzielnymi.
Wypowiadając się w dyskusji marszałek Piotr Całbecki stwierdził, że konieczne są z jednej strony stanowcze wysiłki na rzecz atrakcyjności osadniczej naszego regionu, z drugiej - konkretna i stabilna polityka społeczna nakierowana na zwiększenie dzietności i liczebności rodzin. Radny Jarosław Katulski wskazał, że ważniejsze niż liczba ludności są jakość życia i realistyczne, uwzględniające kwestie demograficzne i ekonomiczne, podejście do migracji.
Sejmik przyjął informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2022/2023. Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla 13 szkół i placówek oświatowych, którym stara się zapewnić najlepsze możliwości rozwoju. W ubiegłym roku szkolnym zrealizowaliśmy z wykorzystaniem funduszy unijnych dziewięć projektów edukacyjnych, które przyczynią się do podniesienia poziomu i jakości kształcenia, szczególnie w zakresie szkolnictwa zawodowego, edukacji przedszkolnej i edukacji dedykowanej młodzieży ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. W ostatnim czasie nasze placówki objęły nauczaniem również młodych uchodźców z Ukrainy.
Sejmik zajmuje się także nowelizacją Planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego dla województwa, nowymi statutami regionalnej Rady Seniorów i Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu oraz Programem współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi na rok 2024. Ten ostatni dokument został skonsultowany ze środowiskiem organizacji pozarządowych. Samorząd województwa zleca organizacjom pozarządowym (w drodze otwartych konkursów ofert) realizację zadań publicznych w wielu obszarach, m.in. w zakresie kultury, sportu, pomocy i integracji społecznej, ochrony i promocji zdrowia czy działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Na realizację programu przeznaczamy ponad 6,5 mln zł.
Spodziewane jest przyjęcie kryteriów ustalania kwot z Funduszu Pracy na finansowanie przyszłorocznych programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań realizowanych przez powiaty. Kryteria zostały przygotowane przez Wojewódzki Urząd Pracy i skonsultowane z samorządami powiatów ziemskich i miast na prawach powiatu. Zależy nam, by podział tych środków uwzględniał lokalne uwarunkowania. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy.
Napisz komentarz
Komentarze