Obecny podział administracyjny Polski został wprowadzony 1 stycznia 1999 roku. Podział obejmował 16 województw, wcześniej Polska podzielona była na 49 województw. Z początkiem lat dwutysięcznych rozpoczęła się powolna degradacja wielu miast. Z wojewódzkich do tej pory ośrodków przeniesiono ważne instytucje. Także Włocławek zaczął tracić na znaczeniu. Przeniesienie instytucji i organów do Torunia czy Bydgoszczy przyczyniło się także do wzrostu bezrobocia. Po 24 latach rozpoczyna się dyskusja na temat nowego podziału administracyjnego, za sprawą Instytutu Sobieskiego.
"Obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. Powstała ona w wyniku rozszerzenia modelu województw „dużych” o kilka „średnich”. Wskutek zakulisowych targów politycznych niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły. (...) Takie nierówne traktowanie budzi poczucie krzywdy w kilku pominiętych ośrodkach."- czytamy we wstępie opracowania dra Zaborowskiego geografa, planisty i regionalisty
Autor opracowania „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju” dr Łukasz Zaborowski przedstawił koncepcje korekty podziału terytorialnego Polski kierując się czterema wariantami reformy województw: wariant I „minimalny” , wariant II „umiarkowany”, wariant III „równoważący”, wariant IV „makroregionalny. Opracowanie ma blisko sto stron. Jakie znaczenie w poszczególnych podziałach miałby Włocławek?
Warianty:
."
W tym wariancie zachodzą niewielkie zmiany, a podział na 16 województw zostaje utrzymany. Kujawsko-pomorskie z ośrodkami w Bydgoszczy i Toruniu - liczba mieszkańców 2 mln.
Wariant drugi to 20 województw. Kujawsko-pomorskie jak wyżej z ośrodkami w Bydgoszczy i Toruniu - liczba mieszkańców 2 mln.
Wariant III przewiduje największe zmiany dla Włocławka, który staje się częścią nowego województwa kujawsko-mazowieckiego, w którym wraz z Płockiem staje się ośrodkiem wojewódzkim. W tym wariancie Polska byłaby podzielona na 22 województwa.
"Współtworzą je Płock i Włocławek, odległe od siebie o zaledwie 50 km. Zmiana skutkuje ograniczeniem jednostek sąsiednich – Warszawy oraz zespołu Bydgoszczy i Torunia. Czynnikiem oddzielenia Włocławka od tego ostatniego jest również odmienność historyczno- -kulturowa. Włocławek, podobnie jak Płock, w XIX wieku znajdował się w Królestwie Polskim. Proponowana granica nawiązuje także do zasięgu małego województwa włocławskiego oraz diecezji włocławskiej. Jej wadą jest zbliżenie do Torunia w rejonie Aleksandrowa Kujawskiego. Od strony południowej, czyli od województwa łódzkiego – przynależność Kutna do nowej jednostki jest zgodna z zasięgiem województwa płockiego sprzed ostatniej reformy. Zasadnicza wschodnia część nowego województwa powstaje z obecnego mazowieckiego. Na północnym wschodzie jego granica nawiązuje do zasięgu XIX-wiecznych regionów administracyjnych z siedzibą w Płocku oraz dzisiejszej diecezji płockiej. Od strony południowo-wschodniej – rozmiar nowego województwa ogranicza zaplecze regionalne Warszawy"- uzasadnia autor opracowania
Również w wariancie IV Włocławek staje się ważnym ośrodkiem po połączeniu z Płockiem w nowym województwie „nadwiślańskim”. To rozwiązanie przewiduje jedynie 12 województw. Bydgoszcz i Toruń w tym układzie straciłyby organy wojewódzkie. Liczba mieszkańców to 2,7 mln.
Opracowanie jest jedynie dokumentem naukowym przedstawiającym możliwe warianty nowego podziału województw.
Napisz komentarz
Komentarze