Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny w Kłóbce (powiat włocławski) zyskał nową atrakcję. Zrekonstruowany został XIX-wieczny młyn wodny. Dziś (18 listopada) marszałek Piotr Całbecki, inicjator przedsięwzięcia, dokonał jego uruchomienia na terenie skansenu.
"To kolejny etap trwającego 10 – lat procesu przywracania dawnego krajobrazu historycznej miejscowości Kłóbce – dyrektor - Większość odbudowanych i odrestaurowanych budynków była w fatalnym stanie lub pozostały po nich tylko fundamenty. Tak też było z młynem – przypominał Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. - Młyn był bardzo istotny i istniał tutaj już od średniowiecza. Wzmianka o tej budowli pochodzi z 1468 roku ale na pewno funkcjonował już dużo wcześniej."
Zabytkowy młyn odrestaurowano z zachowaniem oryginalnych fundamentów i piwnic. Usytuowanie przy istniejącym jazie piętrzącym wodę oraz rozplanowanie linii przemiałowej i odpowiednie zagospodarowanie wnętrza pozwoli zwiedzającym poznać mechanizmy stosowane w dawnych czasach. To integralna część skansenu, którą administruje marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Inwestycja była możliwa dzięki przeszło dwumilionowemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Młyn to kolejny obiekt odrestaurowany w skansenie. W kłóbeckim parku turyści mogą zobaczyć także uratowane zabytki:
- odbudowany spichlerz dworski,
- dworek Orpiszewskich,
- zabytkowy wiatrak,
- osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim.
Spichlerz pochodzi z połowy XIX wieku i jest położony w samym centrum Kłóbki. Był najbardziej okazałym elementem zabudowań dawnego folwarku. Projekt obejmował odtworzenie zabytkowej formy spichlerza z wysokim dachem naczółkowym oraz adaptację wnętrz do funkcji wystawienniczych i edukacyjnych. Na parterze budynku powstała wystawa stała „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”, a poddasze przystosowane zostało do prowadzenia zajęć i warsztatów muzealnych oraz organizacji kameralnych imprez kulturalnych.
Napisz komentarz
Komentarze