Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki anty-HCV w punktach pobrań ALAB laboratoria. Kilka kropli krwi i 15 minut. Tylko tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni HCV, wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C). W 2018 roku chorobę tę wykryto u 251 osób w województwie kujawsko-pomorskim. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby – są to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie, którego skuteczność jest bliska 100%, może przed tym uchronić.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) przez wiele lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już występują to są bardzo nieswoiste (zmęczenie, osłabienie, bóle stawów). Nie identyfikujemy ich zwykle z WZW C. Wielokrotnie nie są również na tyle dokuczliwe, aby zaniepokoić pacjenta. Sprawia to, że postawienie właściwej diagnozy bywa trudne. W tym czasie wirus po cichu wyniszcza wątrobę.- wskazuje ekspert akcji prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Można tego uniknąć wykonując bezpłatny test anty-HCV w punktach pobrań ALAB laboratoria na Kujawach i Pomorzu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie TUTAJ
WZW C jest podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią to są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci. Szacunki mówią, że 150 000 2 osób w Polsce może być zakażonych HCV, a aż 86% 3 z nich o tym nie wie.
Aby sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka zakażenia HCV, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
- Czy byłeś/aś hospitalizowany/a minimum 3 razy w życiu?
- Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?
- Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?
- Czy chodzisz do stomatologa?
- Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie?
- Czy kiedykolwiek miałeś/aś kontakty seksualne bez zabezpieczeń?
- Czy wyniki twoich badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) są powyżej normy?
Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedź jest twierdząca, warto skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego testu anty-HCV.
Dokładne adresy placówek, w których można wykonać test anty-HCV:
- Bydgoszcz, ul. Powstańców Warszawy 5
- Bydgoszcz, ul. Gdańska 80A
- Bydgoszcz, ul. Marii Skłodowskiej Curie 48
- Bydgoszcz, ul. Szelburg-Zarembiny 19
- Bydgoszcz, ul. ks. Zygmunta Trybowskiego 14
- Bydgoszcz, ul. Janosika 5a
- Inowrocław, ul. Jacewska 73
- Izbica Kujawska, ul. Narutowicz 16
- Rypin, ul. Nowy Rynek 16 G
- Toruń, ul. Szczytna 1
- Toruń, ul. Grudziądzka 11/13-14
- Toruń, ul. Grudziądzka 51 B
- Toruń, ul. Srebrnego 1
- Tuchola, ul. Nowodworskiego 14/18
Napisz komentarz
Komentarze