Jacek Kuźniewicz przez wiele lat pełnił we Włocławku funkcje publiczne. Był zastępcą prezydenta miasta, Andrzeja Pałuckiego (2006-2014) później prezesem spółki miejskiej MPEC, był także radnym sejmiku wojewódzkiego. Od kilku lat jest kierownikiem jednego z wydziałów Urzędu Gminy Izabelin zajmującego się inwestycjami - Wydziału Rozwoju i Bieżącego Utrzymania. Izabelin jest oddalony od Włocławka o około 150 km i położony jest w powiecie warszawskim.
W ostatnim tygodniu zostaliśmy poinformowani o złożeniu zawiadomienia do Prokuratury w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Kuźniewicza. Zostało ono złożone przez działające na terenie Izabelina Stowarzyszenie Lex Una. W treści zawiadomienia czytamy:
"Na podstawie artykułu 304 §1 Kodeksu Postępowania Karnego działając w imieniu stowarzyszenia Lex Una z siedzibą w Izabelinie zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Kuźniewicza kierownika Wydziału Rozwoju i Bieżącego Utrzymania Urzędu Gminy Izabelin przestępstwa z artykułu 233 §1 Kodeksu Karnego. Jacek Kuźniewicz jako pracownik Urzędu Gminy Izabelin składa coroczne oświadczenia majątkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oświadczenia takie są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej przewidzianej przepisami Kodeksu Karnego za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy. Zgodnie z treścią oświadczeń złożonych przez Jacka Kuźniewicza za lata 2020-2021 oraz 2022 podał on, że w żadnym z tych okresów nie był członkiem zarządu i nie posiadał udziału w spółkach prawa handlowego. Tymczasem jak wynika z dokumentów rejestrowych spółki z siedzibą we Włocławku Jacek Kuźniewicz jest posiadaczem 50% udziałów w tej spółce oraz jest członkiem jej zarządu. Spółka została wpisana do KRS 13 grudnia 2019 roku i jak wynika z odpisu pełnego, przez cały czas trwania spółki Jacek Kuźniewicz był zarówno członkiem zarządu jak i posiadał w niej udziały. Jak wynika z dokumentów finansowych spółki Jacek Kuźniewicz osobiście składa i podpisuje coroczne sprawozdanie finansowe oraz sprawozdania z działalności zarządu. Uzasadnione jest podejrzenie, że Jacek Kuźniewicz trzykrotnie dopuścił się popełnienia przestępstwa z artykułu 233 § 1 KK składając trzy oświadczenia majątkowe za trzy kolejne lata, istnieje również podejrzenie że Jacek Kuźniewicz podał nieprawdę w punkcie dotyczącym oświadczeń (zobowiązania pieniężne) w każdym z trzech kolejnych lat wykazuje w rubryce zobowiązania kredytowe w identycznej wysokości, niezwykle mało prawdopodobne jest, aby przez kolejne lata kwota do spłaty była niezmieniona do drugiej cyfry po przecinku. Dodatkowo należy podkreślić, że Jacek Kuźniewicz nie jest w szeregowym pracownikiem Urzędu Gminy, jest również aktywnym działaczem Ruchu Samorządowego "Tak dla Polski" był wysokiej rangi urzędnikiem we Włocławku, wiceprezydentem miasta oraz szefem miejskiej spółki MPEC a także kandydował na stanowisko prezydenta Włocławka."
Warszawska Prokuratura potwierdziła, że zawiadomienie zostało przyjęte i trwa prokuratorskie śledztwo:
"Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa - Wola w Warszawie i dotyczy ono złożenia w latach 2021 - 2023 fałszywych oświadczeń majątkowych w zakresie udziału w spółkach prawa handlowego i posiadanych udziałów, czyli czynów z art. 233 par. 1 i 6 k.k., który jest zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów. Postępowanie dowodowe w tej sprawie trwa. Zawiadomienie wpłynęło do wskazanej powyżej prokuratury we wrześniu br. "- informuje rzecznik prasowy instytucji
O komentarz w sprawie poprosiliśmy także, samego zainteresowanego. Pan Kuźniewicz utrzymuje, że nie doszło do popełnienia przestępstwa, a oświadczenia są poprawnie wypełnione:
"To zawiadomienie oczekuje przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie. Złożone przeze mnie oświadczenia majątkowe są poprawne i zgodne ze stanem faktycznym. "- podkreśla były zastępca prezydenta Włocławka
Do sprawy wrócimy. Poniżej oświadczenia majątkowe:
Napisz komentarz
Komentarze