W czwartek 14 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się promocja książki dotycząca m.in. historii Włocławka: Amadeusza Majtka pt. "LISTA SZPARKOWSKIEGO, czyli SZWEDZKA UKŁADANKA." „Lista Szparkowskiego” to powieść oparta na faktach, a zdecydowana większość opisanych postaci i wątków miała swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Książka toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych: od okresu międzywojennego do schyłku drugiej wojny światowej oraz współcześnie. Publikacja łączy elementy powieści historycznej, kryminału, a nawet romansu. Akcja toczy się głównie w Polsce (m.in. Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdynia, Włocławek), ale również w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.
Część wojenna opiera się na historii kilkorga polsko-żydowskich przyjaciół. Główny bohater, zakochany w Żydówce Polak, Zdzisław Szparkowski, ucieka z obozu jenieckiego, organizuje ewakuację Żydów z Rzeszy czy zakłada restaurację z ukrytym schronieniem. Dzięki temu ratuje mieszkańców getta w Warszawie. Jego przyjaciele, Leszek Bettman, Ezra Zakrzewski, Tosia Altmann czy Mordechaj Anielewicz, wspierają go działając jako kurierzy czy przemytnicy, napadając na niemieckie składy kolejowe, a nawet wydobywając wiślany skarb w Warszawie! Ich losy przeplatają się z działaniami szwedzkiego i brytyjskiego wywiadu. Siegfried Häggberg, Sven Norman czy Wilfred Dunderdale (jeden z pierwowzorów Jamesa Bonda) są autorami pierwszej dostawy aliantom repliki Enigmy i raportu o sytuacji Żydów w okupowanej Polsce. Elna Gistedt to z kolei przedwojenna gwiazda operetki zaangażowana w pomoc Polakom. Wypada dodać, że rodzina Szparkowskich otrzymała tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” instytutu Yad Vashem.
Część współczesna to głównie poszukiwania młodego detektywa-amatora i dziennikarza z Warszawy, Amadeusza Majewskiego, śladów zaginionych dzieł sztuki. Śledztwo rozpoczyna informacja o sensacyjnym odzyskaniu obrazu Lucasa Cranacha, który wrócił do Polski dzięki potomkom…Siegfrieda Häggberga.
O autorze
Amadeusz Majtka – z wykształcenia tłumacz języka niemieckiego. Obecnie pracuje w firmie WIKA z branży aparatury pomiarowej. Publikował artykuły na portalu Polskiej Organizacji Turystycznej Poland.Travel, branżowym portalu ZwiadowcaHistorii.pl czy w Magazynie Odkrywca. Współpracował przy realizacji serii Wyprawa w Nieznane dla kanału Discovery Channel. Występował m.in. w Polskim Radiu lub w programie Pytanie na śniadanie. Autor dobrze przyjętej książki Polskie skarby i tajemnice.
Napisz komentarz
Komentarze