W dniu 14 grudnia br., o godz. 17.00, w gmachu Muzeum Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Znaki pieniężne Odrodzonej Polski”.
Znaki pieniężne są doskonałym świadectwem czasów, w których funkcjonowały. Przygotowywana wystawa, na przykładzie banknotów i monet, pokaże najważniejsze wydarzenia historii ojczystej w XX wieku. Zapoznać będzie się można z bonami zastępczymi, walutą powstałą i emitowaną w okresach kryzysu, markami polskimi Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej — świadkiem odzyskania niepodległości w 1918 r., jak również innymi walorami kursującymi na polskich ziemiach w tym czasie. W całości, dla okresu II Rzeczpospolitej, Polski Ludowej oraz III RP zaprezentowane zostaną dzieje waluty złotowej, wprowadzonej reformą Władysława Grabskiego z 1924 r. Uzupełnieniem będą projekty banknotów, które nie znalazły się wśród walorów obiegowych.
Dla pełnego zobrazowania obiegu pieniądza na ziemiach polskich włączono do wystawy numizmaty emitowane przez władze Generalnego Gubernatorstwa oraz banknoty getta łódzkiego. W celu pokazania całości emisji narodowego emitenta, zaprezentowane zostaną banknoty Banku Polskiego na emigracji.
W warstwie obrazowej ekspozycja tworzyć będzie kolorową, artystycznie różnorodną paletę dzieł, oddających w swym wyobrażeniu współcześnie ważne treści polityczne i społeczne, niebanalne wzornictwo, wykorzystujące i łączące kolor, postacie, obiekty i detal w formę raz minimalistyczną a raz niezwykle bogatą. Dopełnieniem strony artystycznej, gdzie podziwiać możemy kunszt projektantów, precyzję wykonania i wszechstronność podejmowanego tematu, będą numizmaty pamiątkowe i okolicznościowe emitowane przez Mennicę Polską S.A w Warszawie.
Wystawa przygotowana jest ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz członków Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego we Włocławku.
Wystawa będzie czynna do 5 maja 2024 r.
Napisz komentarz
Komentarze