Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:46
Reklama

Czy radni z Włocławka i okolic zwrócą diety? Jest wyrok Sądu

Podziel się
Oceń

Radni

Autor: fot. B.B.

W Polsce, akty prawa miejscowego to akty prawne stanowione przez organy samorządu terytorialnego, takie jak rady gmin, rady powiatów i sejmiki województw. Akty te regulują kwestie lokalne, takie jak budownictwo, plan zagospodarowania przestrzennego, czy diety radnych. Gminy mają obowiązek publikacji uchwał w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Niespełnienie wymogu należytej publikacji w uchwale stanowiącej akt prawa miejscowego jest istotnym naruszeniem skutkującym jej nieważnością w całości. Od dłuższego czasu sądy w Polsce podważają uchwały dotyczące diet radnych podkreślając, że to akty prawa miejscowego. Natomiast samorządy uważają, iż uchwały rad gmin  w tej kwestii, nie stanowią aktu prawa miejscowego.

Prokuratura Rejonowa we Włocławku w 2023 roku skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy 15 skarg o stwierdzenie nieważności uchwał dotyczących wysokości diet radnych. 
W ocenie Prokuratury uchwały zostały podjęte z istotnym naruszeniem przepisów prawa - art. 94 i 88 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 roku, Nr 78, poz. 483 ze zmianami), art. 40 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (w aktualnym brzmieniu - tekst jednolity - Dz. U. z 2023 roku, poz. 40 ze zmianami) w zw. z art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity - Dz. U. z 2019 roku, poz. 1461) poprzez zaniechane opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym pomimo, że ze względu na zawarte w niej normy o charakterze ogólnym i abstrakcyjnym stanowią one akt prawa miejscowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym spraw ze skarg Prokuratury Rejonowej we Włocławku stwierdził nieważność zaskarżonych uchwał. 
Były to uchwały Rad: Powiatu Włocławek, Miasta Włocławek, Miasta Kowal, Miasta Chodecz, Miasta Brześć Kujawski, Miasta Lubień Kujawski, Miasta Lubraniec, Gminy Boniewo, Gminy Baruchowo, Gminy Choceń, Gminy Fabianki, Gminy Lubanie, Gminy Włocławek.

W efekcie gminy  wypłacały zawyżone diety. Wyrok WSA wywołuje skutki z mocą wsteczną. Gminy które zwróciły się do Regionalnej Izby Obrachunkowej otrzymały odpowiedź z której wynika, że samorząd powinien podjąć czynności zmierzające do wyegzekwowania zwrotu diety radnych w części w jakiej zostały one zawyżone. 

 


Napisz komentarz

Komentarze

NARÓD POLSKI 09.01.2024 06:34
Cała Polska jest zepsuta prawnie przez tą klikę tvpisrezim szczególnie ziobro kaczynski to oni odpowiadają za prywatę POLSKIEGO prawa TRZEBA oczyścić Polskę z TAKICH ZLODZIEJI WYPALAĆ GORĄCYM ŻELAZEM

Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama