Szybka reakcja służb wodnych w porcie przy ul. Płockiej we Włocławku pozwoliła uwolnić przymarzniętego do lodu łabędzia. O ptaku, który utknął w lodzie służby zostały powiadomione przez pracowników Wód Polskich:
"Dziś o godz 9:00 otrzymaliśmy informację od pracowników PGW Wody Polskie z Włocławka o przymarzniętym łabędziu w porcie przy ul. Płockiej 171. Po dotarciu na miejsce okazało się , że łabędź znajduje się dwadzieścia metrów od brzegu i nie może wydostać nóg z lodu. Po wykuciu dziury w lodzie uwolniliśmy zamarznięte nogi łabędzia który o własnych siłach oddalił się z miejsca akcji. Dziękujemy za czujność i ludzkie podejście do otaczającej nas przyrody"- informują WOPRowcy z Włocławka
Łabędź przeżył tylko dzięki sprawnej akcji ratowniczej. Przypomnijmy, że gatunek prawnie chroniony. Gdy zobaczymy, że łabędź przymarzł do lodu w żadnym wypadku nie podejmujmy akcji ratowniczej wchodząc na lód. WOPRowcy przypominają przy tej okazji, że podstawową cechą wpływającą na wytrzymałość lodu jest jego grubość. Przyjmuje się, że minimalna bezpieczna grubość świeżego czarnego lodu do jazdy bojerami czy iceboardami wynosi 12cm. Dziesięciocentymetrowa, jednolita warstwa wystarcza z reguły, aby bezpiecznie jeździć na łyżwach.
Przykładowa wytrzymałość świeżego i czarnego lodu różnej grubości
Grubość lodu
Wytrzymałość
- 5-7cm utrzymuje jednego człowieka, istnieje ryzyko zarwania lodu
- 8-10cm utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu
- 10-12cm minimalna grubość lodu na którym można wędkować, jeździć na łyżwach czy rowerze
- 12-20cm bezpieczny do jazdy bojerami, skuterami
- 20-30cm utrzymuje samochody osobowe
- od 30cm utrzymuje samochody terenowe, vany
Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód, czyli narastający bez roztopów i dni z dodatnią temperaturą powietrza. Czarny lód nie zawiera zamarzniętych pęcherzyków powietrza. W miejscach gdzie występują prądy, lód taki traci na wytrzymałości około 15-20%.
Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli, wodą wypływającą ze szczelin w lodzie lub powstającą z roztopionego śniegu. Lód taki ma barwę od jasnoszarego do prawie czarnego i wytrzymałość nawet o 50% niższą niż świeżego czarnego lodu. Lód powstały na akwenach ze słoną bądź słonawą wodą z reguły jest cieńszy niż te z wodą słodką.
Napisz komentarz
Komentarze