Wojewoda kujawsko-pomorski na początku stycznia wydał rozporządzenie w sprawie odstrzału dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Rozporządzenie obejmuje powiaty:
aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski, włocławski, żniński.
Odstrzał sanitarny wolno żyjących dzików zakończyć się ma do 30 kwietnia. Pozyskane tusze dzików, jak czytamy w paragrafie 4.1 "powinny zostać przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego bądź utylizacji lub wprowadzone przez zarządców do obrotu lub dzierżawców obwodów łowieckich określonych w ust. 2.", zaś punkt 2 mówi, że pozyskane w tym odstrzale tusze mogą być wprowadzone do obrotu pod warunkiem spełnienia przewidzianych prawem identyfikacji, udokumentowanej oceny w formie oświadczenia zgodnego z przepisami.
Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni). Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Na terenie powiatu włocławskiego odstrzelonych zostanie 327 dzików, przy czym tą liczbę może zmienić powiatowy lekarz weterynarii.
Napisz komentarz
Komentarze