Historia Zakładów Mechanicznych Ursus we Włocławku sięga XIX wieku. Zakład, który stanowił podwaliny pod późniejsza fabrykę stworzył Hugo Mühsam, przemysłowiec i działacz społeczny, który przy obecnej ulicy Kilińskiego uruchomił zakład naprawy maszyn i narzędzi rolniczych.
Po wojnie zakład został przekształcony w Fabrykę Maszyn Rolniczych we Włocławku. Fabryka przechodziła kolejne zmiany, by w 1972 roku wejść w skład Zrzeszenia Ciągnikowego Ursus.
Po zmianie ustrojowej, podobnie jak wiele innych fabryk, doszło do upadku Ursusa. Pojawiali się potencjalni inwestorzy, często zagraniczni, jednak nic z tego nie wyszło. Część pomieszczeń była dzierżawiona, jednak na ogromny teren przy al. Kazimierza Wielkiego wjechały w 2013 roku buldożery.
Z biegiem lat znikały kolejne hale produkcyjne. Biurowiec dawnego Ursusa został pozbawiony elewacji. Stał się miejscem gdzie od czasu do czasu pojawiali się bezdomni, czy fanów eksploracji miejskiej. Ci ostatni stracili już szansę na zobaczenie biurowca na żywo. Obecnie pozostały tam jedynie gruzy. Rozbiórkę prowadzi firma PPHU "Soil" na zlecenie inwestora Texass Ranch Company Wizja P. S.
Napisz komentarz
Komentarze