Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:47
Reklama

W Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu konferencja, kwiaty i znicze pod pomnikiem

Podziel się
Oceń

W Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu konferencja, kwiaty i znicze pod pomnikiem

Autor: fot. nadesłane

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu pod włocławską tablicą ofiar żydowskiego getta, która znajduje się na terenie Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku złożono kwiaty złożyliśmy i zapalono znicze.  Tego samego dnia odbyła się konferencja „Zachować pamięć”, organizowana przez
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku już po raz kolejny, a którą rozpoczął  wykład dr. Piotra Kendziorka „Fotografie Zagłady. Spory o ich historyczne znaczenie i sposoby wykorzystania”. W swoim wystąpieniu, pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma zwrócił uwagę na właściwe wykorzystywanie zdjęć (dowodów zbrodni) z czasów Holokaustu - ich właściwe opisy, konteksty, interpretacje i ekspozycje, a także uszanowanie godności ludzi, którzy nie mogli się bronić przed upokorzeniem i śmiercią.  Zdarza się bowiem, że wydźwięk etyczny takich obrazów nie jest do końca oczywisty we współczesnym świecie. Pozostając w temacie zdjęć, Dorota Łańcucka przywołała postać Romana Vishniaca, który był dokumentalistą życia społeczności żydowskiej przed Zagładą. Vishniac w jakimś sensie ocalił i utrwalił na swoich kliszach życie ofiar zbrodniczej nazistowskiej machiny.
O getcie i tragicznym losie żydowskich mieszkańców Włocławka opowiedziała Mirosława Stojak, poetka i autorka wielu publikacji poświęconych społeczności żydowskiej. To dzięki jej wiedzy i zaangażowaniu w badanie lokalnej historii możemy dzisiaj wracać do świata, którego już nie ma… Jak przekazywać wiedzę o Holokauście młodszym pokoleniom, powiedział Krzysztof Jagiełło, historyk ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem. Na pewno warto oddziaływać na młodych ludzi
poprzez nowe metody i środki przekazu, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Uczennice tej szkoły wyraziły swoje uczucia i emocje w krótkim filmie „Medaliony”, który zmontowały pod wpływem przeżyć związanych z okrucieństwem hitlerowskich zbrodni. Bożena Ciesielska, reprezentująca Fundację Ari Ari, która zajmuje się m.in. przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości i uchodźców, przedstawiła na przykładzie Miasta i Gminy Skępe fragment cyklu działań Fundacji w obszarze porządkowania zabytkowych obiektów, w tym zapomnianych żydowskich cmentarzy. W projekcie będącym kontynuacją poprzednich edycji wzięły udział osoby stowarzyszone, mieszkańcy i uczniowie miejscowości z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Podczas konferencji głos zabrali m.in także goście z Izraela i Danii – Israel Ignac Zylbersztajn oraz Mirosław Piechotka, Joanna Wiewiórska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku, Katarzyna Dąbrowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku, Justyna Marcinkowska z Ari Ari. 


Dokładnie 79 lat temu niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau, miejsce Zagłady ponad miliona Żydów, przestał istnieć. Od roku 1942 rozpoczęła się tam masowa zagłada społeczności żydowskiej. „O tej tragedii i niewyobrażalnej zbrodni ludobójstwa zawsze będziemy pamiętać i przypominać kolejnym pokoleniom po to, aby nigdy się nie powtórzyła” – powiedziała Grażyna Troszyńska, dyrektor KPCEN we Włocławku.
 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama