Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:36
Reklama

Tężnie w Ciechocinku mają 200 lat. Dziś inauguracja jubileuszu

Podziel się
Oceń

tężnie w Ciechocinku

Autor: Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Tężnie solankowe – będące początkowo urządzeniami do przemysłowej eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione w miejsca służące naturalnym inhalacjom na gruncie modnej w XIX wieku medycyny fizykalnej – można spotkać w wielu miasteczkach Europy. Te w Ciechocinku są jednak wyjątkowe – stanowią największy tego typu kompleks na Starym Kontynencie. Pierwsze dwie konstrukcje wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. (Staszic, postać wielce dla rozwoju polskiego przemysłu zasłużona, ma swój skromny pomnik dłuta Edwarda Haupta w ciechocińskim Parku Tężniowym.) Trzecią – w roku 1859. 

Mija dwieście lat od rozpoczęcia budowy najstarszych tężni solankowych w Ciechocinku. Symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska przeszedł gruntowną renowację która kosztowała 22 mln zł  i od ubiegłego roku ponownie zachwyca mieszkańców i odwiedzających Perłę Kujaw kuracjuszy. Jubileusz zainauguruje dziś uroczysta sesja rady miasta Ciechocinka. W planach całorocznych obchodów m.in. wystawy, otwarte wykłady, laserowy spektakl na tężni, kino plenerowe, zajęcia muzealne dla dzieci i młodzieży, konkursy, koncerty i imprezy sportowe.

Tężniami solankowymi administruje marszałkowska spółka Uzdrowisko Ciechocinek. Poza zabytkowymi konstrukcjami zarządza także Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fontanną Grzybek i czterema obiektami szpitalno-sanatoryjnymi: Szpitalem Uzdrowiskowym nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienkami Uzdrowiskowymi nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowym nr 6 Grażyna i Dziecięcym Szpitalem Uzdrowiskowym nr 3 im. dra Markiewicza.


Napisz komentarz

Komentarze

walker 17.02.2024 22:24
Pieniądze na remont z Niemiec i Unii a administrator żąda ogromnych pieniędzy od spacerowiczów. Wyzysk to za małe słowo.

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama