Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:27
Reklama

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach! Spłonęło już...

Podziel się
Oceń

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach! Spłonęło już...

W ostatnich tygodniach w całej Polsce odnotowano znaczący wzrost liczby pożarów lasów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) informuje, że tylko w maju strażacy interweniowali aż 823 razy w związku z pożarami w lasach. W całym 2024 roku zarejestrowano już 1471 pożarów na terenach leśnych, co stanowi wzrost o 483 pożary w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku, kiedy odnotowano 988 pożarów. 

MSWiA apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach i natychmiastowe zgłaszanie wszelkich pożarów straży pożarnej. Sytuacja jest poważna, a ściółka leśna jest obecnie bardzo sucha i podatna na ogień, co sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów.

Sytuacja w Nadleśnictwie Włocławek

Mieczysław Olewnik, rzecznik Nadleśnictwa Włocławek, informuje, że sytuacja na terenie nadleśnictwa jest  trudna:

"Mamy już od czterech dni najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Łączna powierzchnia pożarów do tej pory na naszym nadleśnictwie to 21 arów. Wszystkie przypadki to podpalenia. Największy problem występuje w czasie weekendów, w piątki i soboty wieczorami, a część pożarów pojawia się także popołudniami w dni wolne,"

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Włocławek obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Bardzo mała wilgotność ściółki oraz wiatr sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów.

"Większość pożarów wystąpiła w młodym drzewostanie, co może doprowadzić do dużych pożarów wielkopowierzchniowych. W sytuacjach, kiedy do pożaru dochodzi w pobliżu miast, zagrożone są nie tylko lasy, ale także osiedla zlokalizowane w pobliżu lasów," dodaje rzecznik.

Nadleśnictwo Włocławek apeluje do wszystkich osób korzystających z lasów o zachowanie szczególnej ostrożności. 

"Prosimy o unikanie rzucania niedopałków oraz przebywania w miejscach niedozwolonych, aby nie stać się potencjalnym źródłem pożaru. Nasz system jest bardzo sprawny - 3 wieże obserwacyjne, samochód gaśniczy, śmigłowiec wyczarterowany, ale każdy pożar nawet najmniejszy, może się rozprzestrzenić do gigantycznych rozmiarów." mówi rzecznik

Pamiętajmy! Nasza ostrożność może uratować nie tylko przyrodę, ale także ludzkie życie i mienie. Strażacy i leśnicy robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiegać i zwalczać pożary, ale bez współpracy i odpowiedzialnego zachowania ze strony społeczeństwa ich wysiłki mogą okazać się niewystarczające.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama