Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 01:15
Reklama

Trekking a hiking – co je różni, a co łączy?

Podziel się
Oceń

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między trekkingiem a hikingiem? Oba terminy często używane są zamiennie, jednak kryją się za nimi różne formy aktywności na świeżym powietrzu. Zarówno trekking, jak i hiking oferują możliwości odkrywania piękna natury, poprawy kondycji fizycznej i przeżywania niezapomnianych przygód. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm rodzajom wędrówek, podkreślając wspólne elementy oraz to, co sprawia, że każdy z nich jest wyjątkowy. Zapraszamy do lektury!
Trekking a hiking – co je różni, a co łączy?

Czym jest hiking? 

Hiking, znany również po prostu jako piesze wędrówki, to forma rekreacji polegająca na chodzeniu po wyznaczonych szlakach i ścieżkach, które mogą prowadzić przez lasy, parki narodowe, wzgórza, doliny, a nawet miejskie parki. Trasy hikingowe są zazwyczaj dobrze oznaczone i nie wymagają specjalistycznych umiejętności nawigacyjnych. Wędrówki te mogą trwać od kilku godzin do całego dnia, a typowe trasy mają długość od kilku do kilkunastu kilometrów, co czyni je idealnym wyborem na weekendowy wypad lub aktywność w ciągu dnia.

Hiking nie wymaga zaawansowanego sprzętu. Wygodne niskie buty trekkingowe możesz zostawić na inną okazję. Jaką? O tym w dalszej części naszego tekstu. W tym przypadku skup się raczej na odpowiedniej odzieży dostosowanej do warunków pogodowych, plecak z wodą, przekąskami, mapą oraz podstawowym zestawem pierwszej pomocy to zazwyczaj wszystko, co jest potrzebne. Często zabiera się także kijki trekkingowe, które pomagają w utrzymaniu równowagi i odciążają stawy.

Hiking jest aktywnością dostępną dla większości osób, niezależnie od poziomu kondycji fizycznej. Trasy o różnym stopniu trudności pozwalają każdemu znaleźć coś dla siebie. Nawet osoby początkujące mogą cieszyć się pięknem natury i korzyściami zdrowotnymi, jakie niesie ze sobą regularne chodzenie. 

Warto dodać, że hiking uznawany jest za stosunkowo bezpieczną formą aktywności na świeżym powietrzu, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zawsze należy informować kogoś o planowanej trasie, mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, sprawdzić prognozę pogody i unikać wędrówek w ekstremalnych warunkach. 

Czym jest trekking? 

Trekking to forma turystyki pieszej, która polega na pokonywaniu rozległych tras w trudnym, często górzystym terenie. Jest to bardziej zaawansowana i wymagająca forma wędrówek, która często obejmuje wielodniowe wyprawy z noclegami w namiotach, schroniskach górskich lub innych tymczasowych obozach. 

Trekking w porównaniu do hikingu z reguły obejmuje dłuższe trasy, które mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, choć oczywiście nie jest to obowiązkowa reguła. Są one zwykle bardziej odległe i mniej dostępne niż typowe szlaki turystyczne. Takie wyprawy wymagają zarówno dobrej kondycji fizycznej, jak i technicznych umiejętności, aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie za sobą pokonywanie trudnych szlaków. 

Ze względu na długość i trudność tras, chcąc uprawiać trekking, konieczne jest posiadanie bardziej specjalistycznego sprzętu. Solidne buty, odzież trekkingowa Salewa odpowiednia do różnych warunków pogodowych, plecak z niezbędnym wyposażeniem, takim jak namiot, śpiwór, mata, sprzęt do gotowania i zapasy jedzenia, są jednym słowem – nieodzowne. Odpowiednie przygotowanie sprzętowe zapewnia bezpieczeństwo i komfort – zarówno psychiczny, jak i fizyczny – podczas wędrówki, co ma ogromne znaczenie w trudnych warunkach terenowych. 

Trekking wymaga też dobrej kondycji fizycznej i przygotowania. Osoby uprawiające trekking powinny być gotowe na długie godziny marszu, często z ciężkim plecakiem, w zmieniających się warunkach pogodowych i terenowych. Regularne treningi, zwiększanie wytrzymałości i siły, a także praktyka w podobnych warunkach są wręcz niezbędne, aby w pełni cieszyć się trekkingiem i uniknąć kontuzji.

Dodajmy wreszcie, że trekking nie będzie odpowiednią aktywnością dla wszystkich. Niesie bowiem ze sobą – w zależności od trasy – mniejszą lub większą dawkę ryzyka. Zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu ratunkowego, map, kompasu oraz posiadanie wiedzy na temat pierwszej pomocy to absolutny must have w kryzysowych sytuacjach.

Jaką odzież zabrać ze sobą w góry? 

W Polsce hiking i trekking najczęściej kojarzą się z wyprawami w góry, gdzie zmienne warunki pogodowe oraz trudny teren wymagają odpowiedniego przygotowania. Najlepiej w ich trakcie sprawdza się system warstwowy, który umożliwia błyskawiczne dostosowanie się do sytuacji. 

Bielizna termoaktywna, wykonana z materiałów odprowadzających wilgoć, jest absolutną podstawą, na którą najlepiej ubrać solidne spodnie i bluzę. Niezależnie od pory roku, dobrze jest mieć przy sobie (lub na sobie) kurtki przeciwdeszczowe w sklepie Sportano.pl – znajdziesz tam takie, które będą nadawały się na różne pory roku. 

W górach temperatura może szybko spadać, dlatego warto mieć przy sobie ciepłą czapkę i rękawice. Buty trekkingowe powinny być zaś wodoodporne, dobrze dopasowane i posiadać odpowiednią podeszwę zapewniającą przyczepność na różnorodnym terenie. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ja 11.08.2024 22:06
Bzdura

Reklama
Reklama
Reklama