Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 8 maja 2025 08:38
Przeczytaj!
Reklama

Co warto zwiedzić we Włocławku?

Podziel się
Oceń

Włocławek atrakcje

Autor: autorzy zdjęć użytych w artykule: K.K., A.Kurzępa.,K.M., S.Wasielewski, B.Balcerowski, B.Obałkowska, E.M.

Wakacje to doskonały czas na odkrywanie nowych miejsc i poznawanie uroków polskich miast. Włocławek, leżący nad Wisłą oferuje wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych. Każde miasto ma swoje unikalne zakątki, a Włocławek z pewnością nie jest wyjątkiem. Turyści odwiedzający nasze miasto mogą liczyć m.in na bogactwo historycznych zabytków czy piękne krajobrazy. Warto zatem przyjrzeć się, co takiego można zwiedzić we Włocławku

Wieża Widokowa na Zawiślu 

Jedną z najnowszych atrakcji we Włocławku jest wieża na Zawiślu. Z jej szczytu rozpościera się widok na miasto oraz dolinę Wisły. To idealne miejsce na podziwianie panoramy i robienie pamiątkowych zdjęć. 

Kościół św. Witalisa

Kościół św. Witalisa to jedno z najstarszych miejsc sakralnych w Włocławku - jest najstarszym zachowanym zabytkiem Włocławka. Zbudowany w stylu gotyckim, zachwyca swoją architekturą oraz spokojną atmosferą. To doskonałe miejsce na chwilę refleksji i podziwianie zabytkowego wnętrza.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra we Włocławku to perła architektury gotyckiej. Wznoszona od 1340 r. , konsekrowana w 1411 r. Znajdują się w niej cenne dzieła sztuki sakralnej, w tym piękne witraże i zabytkowe rzeźby. Szczególnie warta uwagi jest płaskorzeźba autorstwa Wita Stwosza, która przyciąga miłośników sztuki sakralnej. W środku znajduje się drewniana figura Matki Bożej z początku XV w. oraz obraz Wniebowzięcia NMP, Jana Wielkiego z ok. 1480. Jest to miejsce, które każdy miłośnik historii i architektury powinien odwiedzić.

 

Zapora na Wiśle

Zapora, nazywana tamą we Włocławku to imponująca konstrukcja inżynieryjna. Jest również miejscem pamięci, gdzie upamiętnia się śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Można tu podziwiać potężne urządzenia hydrotechniczne oraz przejść się po koronie zapory, skąd rozciąga się widok na rzekę Wisłę i Zalew. Jest to również doskonałe miejsce do obserwacji ptaków.

Przystanie na Wiśle i Zalewie Włocławskim

Włocławska przystań przy ul. Piwnej to miejsce spotkań i lokalnych imprez kulturalnych. Skarpa wokół przystani to trybuna dla widzów. Nieopodal znajduje się kładka nad rzeką Zgłowiączką, aby spacerowicze mogli swobodnie przemieszczać się na bulwary. W środku znajduje się także obiekt gastronomiczny. Przystań zachwyca iluminacją, podobnie jak kładka na której zakochani zawieszają kłódki. 

Przystań na Zalewie Włocławskim przy ul. Płockiej. Latem odbywają się tu rejsy statkiem solarnym. Niedawno do użytku oddane zostały domki letniskowe, pola namiotowe i kampingowe kąpielisko z wodnym placem zabaw a także siłownia zewnętrzna. 

 

Spacer Bulwarami

Bulwary nad Wisłą to miejsce na spacer o każdej porze roku. Wzdłuż bulwarów znajdują się: siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci, parking i tarasy widokowe oraz ławki, gdzie można odpocząć i podziwiać widok na rzekę. Bulwary są także popularnym miejscem dla biegaczy i rowerzystów. Przy bulwarach znajduje się pływająca scena na Wiśle. W ogrodzeniu bulwarów znaleźć można ślady kul wystrzelonych podczas bitwy z sierpnia 1920 roku. Bitwa toczyła się pomiędzy broniącymi się siłami polskimi zajmujących lewy brzeg Wisły a nacierającymi siłami bolszewickimi zajmującymi prawy brzeg. Na końcu bulwarów przed gmachem Zespołu Szkół Chemicznych ławeczka, gdzie można usiąść obok Marii Skłodowskiej-Curie.

 

 

Kościół św. Jana  - dawna fara miejska

Późnogotycki kościół św. Jana to kolejny zabytkowy kościół we Włocławku, znany ze swoich ceglanych murów z wmurowanymi datami, które pokazują poziomy wód Wisły w czasie największych powodzi.  Wskazują jak wysoko sięgnęła woda w czasie powodzi. Przed kościółkiem znajduje się plac z kolorową fontanną, która dodaje uroku temu miejscu. Kościół zbudowany został w 1538 roku

Park im. Henryka Sienkiewicza

Malowniczy park to idealne miejsce na relaks i spacer. Z przepływającą rzeką Zgłowiączką w której stronę skłaniają się wierzby płaczące. Niedawno odnowiony. Park to oaza spokoju w samym sercu miasta. Powierzchnia parku liczy sobie 40,18 hektarów.

 

Park na Słodowie

Park na Słodowie to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Znajdują się tu alejki spacerowe, amfiteatr, stawem który upodobały sobie łabędzie. To popularne miejsce wśród rodzin z dziećmi oraz osób szukających odpoczynku na łonie natury. Nieopodal amfiteatru baseny letnie

Zbiornik Włocławski

Zbiornik Włocławski jest największym pod względem powierzchni sztucznym zbiornikiem w Polsce. Odbywają się tu ogólnopolskie regaty i inne zawody żeglarskie. Po prawej stronie zbiornika znajduje się Marina Zarzeczewo - port żeglarski, a po prawej Przystań o której wspominaliśmy wyżej. 

 

Włocławek to także muzea, które posiadają ciekawe zbiory kultury ludowej, eksponaty archeologiczne dotyczące historii miasta, rzeźby Stanisława Zagajewskiego i innych włocławskich artystów. Od niedawna w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 oglądać można miecz wikinga wyłowiony z Wisły w pobliżu przystani przy ul. Piwnej. Miecz o którym mówiła cała Polska.... Nowym miejscem na mapie Włocławka jest Skarbiec Fajansu przy ul. Żabiej - to interaktywne centrum włocławskiego fajansu z unikatowymi dziełami fajansowymi. Poznać tu można historię 150-letniej tradycji, która wciąż jest pielęgnowana. Ponadto warto odwiedzić Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, które mieszczą się w zabytkowym spichrzu przy ul. Zamczej 10/12, który został wybudowany w 1839 r. 

O czym zapomnieliśmy? Jeżeli jesteś z Włocławka, dopisz w komentarzu w jakie miejsca zabierasz bliskich odwiedzających nasze miasto. Co warto pokazać osobom z poza miasta?


Napisz komentarz

Komentarze

opolszczanka 21.01.2025 01:11
Polecam katedrę i przystań

fdfd 04.08.2024 20:10
warto zwiedzić najbardziej zachwaszczone miasto w polsce tak zarośniętego chyba nigdzie nie ma

Reklama
Reklama
Reklama