Żniwa właściwie dobiegły już końca. W większości gmin naszego powiatu odbyły się już tradycyjne Święta Plonów, czyli ludowego święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi. Dożynki, jeszcze w nieco innej formie i pod inną nazwą praktykowane były już przez wczesnych Słowian. Tradycja ta przetrwała kolejne wieki i jest obecna w czasach współczesnych.
Najbardziej charakterystycznym elementem dożynek są wieńce. Zbudowane są z darów ziemi, zbóż traw, kwiatów a także owoców. Twórcy nadają im bardzo różnorodne kształty, zarówno nawiązujące do religii i tradycji, a niekiedy współczesnej kultury. Współcześnie na dożynkach można spróbować wyszukanych potraw przygotowanych przez m. in. przez Koła Gospodyń Wiejskich, dla dzieci przygotowane są dmuchańce, a na scenie występują gwiazdy muzyki.
W tym roku Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki odbędą się w Parku Rozrywki w Probostwie Dolnym w Gminie Lubanie (między Lubaniem a Mikorzynem).
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 korowodem dożynkowym, który zwieńczy msza święta dziękczynna za plony. Po niej nastąpi przywitanie gości oraz wystąpienia oficjeli. O godzinie 17:30 rozstrzygnięty zostanie konkurs kulinarny. Około 18:00 przyjdzie czas na część artystyczną. Najpierw na scenie zespół Kujawy Nadwiślańskie, a później kapela z Lubania. O 18:30 na scenie pojawi się zespół "Akcent". Zenona Martyniuka nikomu przedstawiać nie trzeba. Zaśpiewał takie hity jak "Za zdrowie pań", "Prawdziwa miłość to ty", "Życie to są chwile", czy "Przez twe oczy zielone". Natomiast o 20:30 koncert zespołu MIG.
Napisz komentarz
Komentarze