Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:57
Reklama

7 szkół bierze udział w Narodowym Czytaniu "Kordiana" w K-PCEN

Podziel się
Oceń

7 szkół bierze udział w Narodowym Czytaniu "Kordiana" w K-PCEN

Dziś, 7 września, w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, w siedzibie przy ulicy Nowomiejskiej 15a, odbyła się lokalna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W godzinach od 10.00-12.00 mieszkańcy Włocławka mogli wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, którego tegoroczną lekturą był dramat "Kordian" Juliusza Słowackiego. Udział w Narodowym Czytaniu Kordiana w KPCEN wzięli udział także przedstawiciele 7 szkół:

"Dziś są z nami reprezentanci z kilku szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. To Zespół Szkół Muzycznych, Zespół Szkół Technicznych, Szkoła Podstawowa nr 23, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Samochodowych, II Ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika." - informuje jedna z organizatorek

Oprócz wspólnego czytania fragmentów utworu, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w grach edukacyjnych z nagrodami. 

"Tak, zgadza się będzie gra dydaktyczna. Uczniowie będą podchodzić do plansz tam są kody QR. Te kody QR prowadzą do materiałów informacyjnych na temat epoki, autora i bohatera. Później będą rywalizować poprzez odpowiedzi w quizie i oczywiście będą nagrody"

Włocławska biblioteka zachęcała uczestników do przyniesienia własnych egzemplarzy "Kordiana", które mogły zostać oznaczone pamiątkową pieczęcią z okazji Narodowego Czytania. Akcja ta miała miejsce równocześnie w wielu miastach Polski, przyciągając miłośników literatury w każdym zakątku kraju.

Dramat "Kordian" jest jednym z najważniejszych utworów polskiego romantyzmu, napisanym przez Słowackiego w 1834 roku. Utwór ten przedstawia historię młodego bohatera, który stara się odnaleźć swoją drogę w czasach politycznego zamętu po upadku powstania listopadowego. Postać Kordiana, rozdarta między ideałami a rzeczywistością, symbolizuje romantycznego buntownika, który zmaga się z wewnętrznymi dylematami i ostatecznie nie jest w stanie dokonać zamachu na cara. Dramat podejmuje ważne pytania o sens walki o niepodległość, poświęcenie i moralność, pozostając aktualnym także w dzisiejszych czasach.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja promująca czytanie klasyków polskiej literatury, zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP. W 2024 roku obchodzimy już 13. edycję tego wydarzenia.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama