Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:52
Reklama

Milion złotych na pomoc powodzianom z województwa kujawsko-pomorskiego. Ruszają też zbiórki

Podziel się
Oceń

Milion złotych na pomoc powodzianom z województwa kujawsko-pomorskiego. Ruszają też zbiórki

Autor: fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Województwo kujawsko-pomorskie nie pozostaje obojętne wobec tragicznych wydarzeń, jakie dotknęły osoby poszkodowane przez ostatnie powodzie. Marszałek województwa oraz przewodnicząca sejmiku województwa, Elżbieta Piniewska, zapowiedzieli skoordynowaną pomoc, mającą na celu wsparcie najbardziej potrzebujących. Zarząd województwa ma zamiar wystąpić do sejmiku województwa z wnioskiem o przeznaczenie miliona złotych na działania interwencyjne. W realizację pomocy zaangażowane jest również samorządowe Stowarzyszenie Salutaris, które podjęło się koordynacji współpracy lokalnych samorządów w ramach akcji pomocowej.

  • Organizacja ta uruchomiła także specjalne subkonto, na które mogą wpłacać środki zarówno osoby prywatne, jak i firmy, przedsiębiorstwa oraz lokalne władze. Numer konta dla darowizn: 16 1020 5011 0000 9502 0319 0386 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”.

  • Firmy i przedsiębiorstwa, które chcą przekazać materiały budowlane lub zaoferować pracowników do odbudowy zniszczonych budynków, mogą zgłaszać się pod adresem: [email protected]. Na ten sam adres można zgłaszać się jako wolontariusze, gotowi do pomocy.

  • Od 17 września ruszają także punkty zbiórki pomocy rzeczowej w kilku miastach regionu. W Toruniu przy placu Teatralnym 2 oraz ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 9 oraz we Włocławku przy ul. Bechiego 2. Wkrótce otwarte zostaną także punkty w Inowrocławiu i Grudziądzu. Najbardziej potrzebne są woda pitna, koce, materace, środki czystości, artykuły higieniczne oraz żywność o długim terminie ważności. Zebrane dary trafią do magazynów w Przysieku i Złejwsi Wielkiej, a stamtąd do poszkodowanych przez żywioł.

 

Marszałek województwa, Piotr Całbecki, zaznaczył, że szczególnej pomocy wymagają rolnicy, którzy stracili nie tylko domy, ale również swoje źródła utrzymania. Marszałek planuje nawiązanie współpracy z kujawsko-pomorskimi izbami rolniczymi, aby zorganizować wsparcie w formie dostarczania pożywienia, paszy i mieszanek zbożowych dla zwierząt gospodarskich ewakuowanych z zalanych terenów.

Pomoc dla poszkodowanych organizują także harcerze z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, a na południe kraju ruszają strażacy z ochotniczych straży pożarnych oraz wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Województwo kujawsko-pomorskie udostępniło również sześć mobilnych domów typu holenderskiego, które mogą być wykorzystywane przez poszkodowane rodziny.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama