Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podjął decyzję o połączeniu trzech obecnie działających wojewódzkich ośrodków medycyny pracy w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu. Celem planowanej fuzji jest poprawa jakości świadczonych usług medycznych, a także zwiększenie efektywności finansowej całego systemu medycyny pracy w regionie. W projekcie zarządu czytamy:
"W Województwie Kujawsko-Pomorskim istnieją trzy Ośrodki: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu
i Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Włocławku, które zostały przejęte przez samorząd województwa od 1 stycznia 1999 r. na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Ośrodki do chwili obecnej działały w niezmienionej formie organizacyjnej tj. jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie całego mienia Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Bydgoszczy (przejmowanego) oraz Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we Włocławku (przejmowanego) na Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu (przejmujący). (...) Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy w Toruniu (przejmującemu) nadaje się nazwę Kujawsko-Pomorski Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu zwanym dalej Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Medycyny Pracy.
Jednym z kluczowych założeń projektu ma być ujednolicenie standardów usług medycznych świadczonych przez te placówki. Fuzja ma wprowadzić jednolite procedury i standardy, co ma bezpośrednio przełożyć się na wyższą jakość opieki medycznej dla pracowników z województwa kujawsko-pomorskiego. Przejęcie ośrodków ma znacznie obniżyć koszty – według szacunków, oszczędności mają wynieść nawet 900 tysięcy złotych rocznie. Te środki mają nie tylko poprawić płynność finansową wszystkich trzech placówek. Ważnym elementem fuzji jest zapewnienie, że poziom zatrudnienia personelu medycznego nie zostanie zmniejszony. Podjęcie uchwały przez sejmik to dopiero pierwszy krok w realizacji tego projektu. Teraz przejęcie zostanie poddane konsultacjom. W szczególności swoją opinię na temat połączenia placówek mają wyrazić organizacje związkowe, zrzeszające pracowników ośrodków medycyny pracy w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu. Władze wojewódzkie zapewniają, że dialog z organizacjami związkowymi będzie kluczowym elementem przygotowywania ostatecznej wersji uchwały. W projekcie wymienia się przedłożenie pomysłu Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność”, Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych.

Napisz komentarz
Komentarze