Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 08:12
Reklama

Znika kolejny budynek na terenie dawnego Rollsu i Celulozy

Podziel się
Oceń

Znika kolejny budynek na terenie dawnego Rollsu i Celulozy

Znika kolejny budynek znajdujący się na terenie dawnej fabryki papieru przy ulicy Wyszyńskiego. Historia zakładów sięga początku XIX wieku. Wtedy ulica przy której powstała fabryka nazywała się Toruńska.

Jak informuje portal papiernie.pl twórcą i pierwszym właścicielem fabryki był Salomon Altman, a sam zakład nazywał się "Fabryka Papieru S. Altman and Co". Zaczęło się od jednej maszyny. Niestety już po czterech latach fabryka spłonęła, a sam Salomon Altman ogłosił upadłość. Papiernia została przejęta przez Oskara Saengera i odbudowana. Zatrudnienie w fabryce znalazło około 100 osób.

Trzeba tutaj cofnąć się o kilka lat. W 1897 r. pochodzący z Berlina bracia Maxa i Isidor Cassierer nabyli grunty na obrzeżach Włocławka. Powstał na nich zakład przemysłowy "Sulfit-Cellulose-Fabrik J. & M. Cassirer". Firma zatrudniała około 500 pracowników.

Oba zakłady, o których mowa w czasie pierwszej wojny światowej miały trudności z działaniem. Po zakończeniu Wielkiej Wojny celulozę Cassierierów kupiła Spółka Akcyjna Pabianickiej Fabryki Papieru R. Saenger za 5 milionów marek. Obie fabryki zostały połączone i w latach 1929-1939 funkcjonowały jako "Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy – 1929–1939". Skąd nazwisko Steinhagen w nazwie? Był to efekt kolejnej fuzji, tym razem z Towarzystwem Akcyjnym Steinhagen i S-ka, zajmującym się wytwarzaniem papieru gazetowego w Myszkowie.

W czasie drugiej wojny światowej włocławska celuloza przeszła pod zarząd niemiecki.

Po wojnie zakład został znacjonalizowany i funkcjonował w ramach Północnego Zjednoczenia Przemysłu Celulozowo-Papierniczego, a dyrektorem został Czesław Wierny. W 1952 roku zakładom nadano imię Juliana Marchlewskiego (Zakłady Celulozowo-Papiernicze im. J. Marchlewskiego).

Fabryka przez kolejne lata borykała się z kolejnymi problemami, a jej kres położyły przemiany polityczno-gospodarcze po zmianie ustroju. Celuloza została podzielona na kilka zakładów, jednak nie udało się jej uratować – w 1994 r. została ogłoszona upadłość. Na bazie budynków i maszyn działalność rozpoczęły TOP 2000 Paper, W. Lewandowski oraz Rolls. Ta ostatnia funkcjonowała przy ulicy Wyszyńskiego. Funkcjonowała, bo jak wskazuje KRS jest w likwidacji.

W 2020 roku teren po zakładzie przejął TI Investment Sp. z o.o. Developer, nie zdarzając, co zamierza z nim zrobić. Dwa lata później informowaliśmy, że nowy właściciel wystąpił do ratusza w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa budynku wielorodzinnego z 470 miejscami postojowymi w garażu w bryle budynku oraz z 75 miejscami postojowymi na zewnątrz budynku oraz wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”.

Teren był stopniowo oczyszczany z budynków fabryki, zburzony został górujący nad całością komin.

W skład kompleksu wchodził budynek biurowy z 1908 r., komin ceglany z 1898 r., wieża ciśnień z 1882 r., kotłownia z 1882 r., magazyn z 1901 r., budynki produkcyjne z 1882 r. oraz dawny magazyn papieru z 1925 r. Budynki były wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Włocławek, co jednak nie chroni ich przed wyburzeniem.

Obecnie trwa wyburzenie budynku znajdującego się przy bramie wjazdowej.



Napisz komentarz

Komentarze

Dziękuję 03.10.2024 09:25
Dobrze napisany artykuł. Bardzo merytorycznie. Brakuje takich treści podnoszących poziom dziennikarstwa jak i wiedzy czytelników.

ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama