Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:21
Reklama

Czy unieważnienie WIBOR jest możliwe?

Podziel się
Oceń

Czy unieważnienie WIBOR jest możliwe?

Autor: freepik.com/nadesłał zleceniodawca

Unieważnienie umowy kredytowej stało się bardzo popularne za sprawa kredytów frankowych. Jednak unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach nie jest tak banalne jak w przypadku sprawy frankowej. Przede wszystkim obowiązuje w tym przypadku okres przedawnienia, po drugie sądy nie mają obowiązku unieważnienia umowy w całości, po trzecie unieważnienie WIBOR wciąż nie jest potwierdzone. Uzasadnienie unieważnienia i abuzywności wskaźnika WIBOR budzi wątpliwości w sądzie.

Szanse na unieważnienie kredytu w złotówkach

Podstawą do unieważnienia umowy kredytowej w złotówkach jest abuzywność wskaźnika WIBOR, którego zasady ustalania zostały zaskarżone jako niezgodna z prawem. Póki co kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na podważenia kredytów złotówkowych nie mogą pochwalić się wieloma sukcesami, postępowania wciąż trwają i napotykają na szereg trudności. żadna kancelaria frankowa Warszawa nie ukrywa faktycznego stanu rzeczy. Problemy spotykały początkowo również frankowiczów, stąd też dzisiejsi kredytobiorcy wnoszący pozwy o unieważnienie WIBOR czują się pewnie siebie i są optymistami. Jak będzie rzeczywiście trzeba poczekać na więcej rozstrzygnięć. Oprócz analogicznych rozstrzygnięć kredyty złotówkowe mają szansę na skorzystanie  innych mechanizmów chroniących kredytobiorców, które nie były dostępne dla frankowiczów. Mowa o ustawie o kredycie konsumenckim.

Prawa i obowiązki kredytodawcy i kredytobiorcy

W ślad a kredytami frankowymi i problemami z jakimi przyszło się borykać kredytobiorcom i bankom w związku z krachem kursu franka powstała ustawa określająca prawa i obowiązki każdej ze stron umowy kredytowej. Celem ustawy było zapobiegnięcie powtórzeniu się sytuacji w jakiej znaleźli się frankowicze. Ustawa położyła duży nacisk na informację o ryzyku finansowym. Do poinformowania o ryzyku zobowiązany został bank. To poważny obowiązek, podobnie jak należyta dbałość o to, aby umowa nie zawierała błędów, wad prawnych. Wraz z obowiązkami kredytodawcy jakie zostały nałożone na bank, ustanowiona została dotkliwa w skutkach sankcja za nieprzestrzeganie zawartych w ustawie obowiązków. Najpoważniejszą karą dla banku stała się sankcja kredytu darmowego, powoduje sytuację, w której z powodu nie dochowania procedur, zawinionego błędu bank traci wszelkie korzyści, jakie miałby uzyskać z udzielonego kredytu.

Sankcja kredytu darmowego – ustawa o kredycie konsumenckim

Sankcja kredytu darmowego to doskonała alternatywa dla pozwu o unieważnienie kredytu z powodu abuzywności WIBOR. Mimo, że różni się skutkami to jednak nie jest to rozwiązanie gorsza, a być może dla wielu jeszcze korzystniejsze. Bez wątpienia o sankcję kredytu darmowego nie jest łatwo, konieczne jest także postępowanie sądowe. Procedura opisana w ustawie zakłada możliwość uznania reklamacji przez bank, jednak jak dotąd żaden przypadku reklamacji nie został uznany przez żaden z banków. W sądzie obowiązkiem kredytobiorcy jest udowodnienie, że bank nie dopełnił swoich obowiązków w wyniku czego umowa zawarta została z naruszeniem procedur, jak i przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Darmowy kredyt to niezwykle korzystne rozwiązanie dla kredytobiorcy, w wyniku czego kredytobiorca uprawniony jest do zwrotu od banku wszelkich poniesionych kosztów na rzecz kredytu jak prowizje, opłaty i odsetki. Jedyne do czego jest zobowiązany to zapłata sumy kredytowej.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama