Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:49
Reklama

ZUS przyłapał ich na gorącym uczynku. Co robili na L4?

Podziel się
Oceń

ZUS przyłapał ich na gorącym uczynku. Co robili na L4?

Autor: Fot. Pexels

Pełniła dyżur w placówce medycznej, korzystając z opieki nad dzieckiem, przyjmowała klientki w swoim salonie fryzjerskim, budował garaż na posesji, pracował przy budowie remizy, obsługiwał parking przy hotelu były także tańce po urazie kręgosłupa na imprezie towarzyskiej. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolować zwolnienia lekarskie,  a także obniżyć wysokość świadczeń chorobowych po ustaniu tytułu ubezpieczenia.  W okresie od stycznia do września 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim wstrzymano, zwrócono lub obniżono świadczenia chorobowe na łączną kwotę 8,5 mln zł, a w skali całego kraju kwota ta przekroczyła 188,7 mln zł.

W ramach swoich uprawnień ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień. Pierwsza z nich dotyczy prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Kontrolujący sprawdzają, czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym z świadczenia chorobowego, nie wykonuje pracy ani innych czynności, które mogłyby być sprzeczne z zaleceniami lekarza i utrudniać powrót do zdrowia. W przypadku sprawowania opieki, kontrolujący muszą również ustalić, czy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku (z wyjątkiem dzieci do 2. roku życia) lub choremu członkowi rodziny – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Drugi rodzaj kontroli dotyczy prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i czy konieczne jest przedłużenie zwolnienia, czy też należy je skrócić – dodaje rzeczniczka.

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich przypadkach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeśli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba kontrolowana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji ubezpieczony zachowuje prawo do zasiłku chorobowego tylko do dnia badania.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Marlena 07.11.2024 12:54
Akurat tych co pracowali to bym nie potępiała ratują co mogą bo składki są chore, ale puste łby które balowały w czasie L4 No to niech oddają

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama