Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 01:15
Reklama

Inspektor Ochrony Środowiska nakazuje badanie przyczyn awarii w ANWIL S.A.

Podziel się
Oceń

Inspektor Ochrony Środowiska nakazuje badanie przyczyn awarii w ANWIL S.A.

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję nakładającą na ANWIL S.A. obowiązek przeprowadzenia kompleksowych badań związanych z awarią, która miała miejsce 4 listopada 2024 roku w zakładzie produkcji chlorku winylu we Włocławku.

Decyzja została podjęta po rozszczelnieniu instalacji, które spowodowało wyciek substancji chemicznych, wzbudzając obawy mieszkańców i wymagając natychmiastowych działań. Kujawsko-Pomorski Inspektor uznał za konieczne, by ANWIL S.A. przeprowadził dokładne badania, które pozwolą na wyjaśnienie przyczyn oraz określenie pełnego zakresu i potencjalnych skutków awarii. W szczególności badania mają na celu ustalenie, czy istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla środowiska i zdrowia mieszkańców.

W dniu 6 listopada na terenie Włocławka oraz w pobliskich miejscowościach Lubanie i Gąbinek mobilne laboratorium CLB GIOŚ przeprowadziło ocenę jakości powietrza. Badania te miały charakter wstępny i ich wyniki wskazały, że powietrze nie zawierało niebezpiecznych substancji. Mimo pozytywnych wyników, decyzja Inspektora Ochrony Środowiska wyznacza dodatkowe działania, które ANWIL S.A. ma obowiązek podjąć, aby rzetelnie ocenić skutki incydentu oraz wdrożyć ewentualne środki zaradcze.

Decyzja Inspektora nakłada na zakład odpowiedzialność nie tylko za przywrócenie normalnych warunków w zakładzie, ale również za zapewnienie, że podobne awarie nie będą miały miejsca w przyszłości.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ppp 09.11.2024 23:30
Anwil ma przeprowadzić badania? To znaczy ma być sędzią we własnej sprawie? Badania powietrza? Dwa dni po awarii? Kto pracuje w tym WIOŚ? Nieuki? Ignoranci? Chlorek winylu jest juz teraz w glebie i w wodzie. Ale tam Anwil nie kazał badać, prawda? To się nadaje do prokuratury. A prokurator powinien zacząć od dokumentacji służb utrzymania ruchu, dokumentacji badań grubości ścianek rurociągów, aktualnosci schematów technologicznych, aktualności analiz HAZOP, dotrzymania BATów. Odrębną sprawą jest chaos w działaniach służb ratowniczych, opóźnienie w podawaniu komunikatów przez dyspozytora i błędy w komunikatach.

Bdh 07.11.2024 20:37
Chlorek winylu jest przecież cięzszy od powietrza. Powinna być zbadana gleba wokół oraz w mieście...

Ppp 09.11.2024 23:32
I woda. W tym po takiej awarii gruntowa. Powietrze badają barany.

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama