Dnia 17 listopada przypadał VIII Światowy Dzień Ubogich. Święto jest doskonałą okazją do uwrażliwienia społeczeństwa na potrzeby słabszych, ubogich, pomijanych, a w szczególności na osoby w kryzysie bezdomności w okresie jesienno – zimowym.
Z okazji Dnia Ubogich Caritas zorganizował briefing prasowy poświęcony zagadnieniu pomocy osobom bezdomnym w tym trudnym czasie. W spotkaniu z mediami uczestniczyli: dyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej ks. Jacek Kędzierski, kierownik Schroniska dla Osób Bezdomnych siostra Anna Kryszak, dyrektor Schroniska dla Osób Bezdomnych "Jerycho" Teresa Miłkowska, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – wicedyrektor Anna Wyborska i Łukasz Połatyński oraz rzecznik Straży Miejskiej Dariusz Rębiałkowski.
"Nasza Caritas po reaktywacji w 1990 roku dokładała wszelkich starań, aby wesprzeć osoby potrzebujące. Pierwszym rodzajem pomocy było wydawanie paczek żywnościowych, które docierały do na z zagranicy. W ramach swojej działalności nasza Caritas powołała do istnienia pierwsze w mieście Schronisko dla Osób Bezdomnych. Miało to miejsce w 1992 roku. Było przeznaczone dla 14 osób, jednak widząc rosnącą liczbę osób w kryzysie bezdomności placówka rozbudowywała się i rozwijała. Aktualnie nasza placówka prowadzi Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi "Jerycho", którego dyrektorem jest pani Teresa Miłkowska oraz dwa Schroniska przy ulicy Karnkowskiego 7 – Schronisko Caritas dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn imienia świętego Brata Alberta oraz Schronisko Caritas dla Bezdomnych Mężczyzn. Kierownikiem tych schronisk jest siostra Anna ze zgromadzenia Sióstr Albertynek. Prowadzimy również ogrzewalnię Caritas przy ulicy Wyszyńskiego 6 oraz Dom Samotnej Matki w Ciechocinku. Należy wspomnieć, że osoby ubogie to nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale również osoby biedne, głodne, samotne, wymagające wsparcia. Dlatego nasza Caritas oprócz tych dzieł, które wspomagają osoby w kryzysie bezdomności prowadzi Placówkę Wsparcie Dziennego dla Dzieci, Świetlicę Caritas skierowaną dla dzieci z ubogich rodzin, które otrzymują wsparcie w nauce, posiłek, opiekę i możliwość rozwoju. Prowadzimy też Dom Dziecka przy ulicy Leśnej. Tutaj naszym staraniem jest dać dzieciom szansę na lepszą przyszłość." - powiedział ks. Jacek Kędzierski
Dodatkowo włocławska Caritas wydaje paczki żywnościowe. Tylko w tym roku zostały wydane 464 tony żywności potrzebującym. Wsparciem są również obejmowani seniorzy i uchodźcy.
"Kiedy patrzę na naszą codzienność i życie w schronisku, na siebie i różnych ludzi, których Bóg stawia na mojej drodze widzę, że jest w nas jednocześnie wielkość i małość, dzielność i bezradność, heroizm i lęk przed nicością, jesteśmy podobni do samego Boga, ale potrafimy być nieprawdopodobnie mali. Jesteśmy w stanie całkowicie zmarnować nasze człowieczeństwo, jesteśmy zagrożeni przez naszą własną słabość, naiwność, grzeszność, nałogi, potrafimy jak marnotrawny syn roztrwonić to co w nas najpiękniejsze i najlepsze. Tacy jesteśmy, zdolni do wszystkiego. W naszym domu, bo tak nazywam nasze Schronisko, który tworzymy, próbujemy stworzyć miejsce dla ratowani ludzi w obliczu kryzysu cierpienia, bezradności, uzależnienia. Z pomoca Boga i ludzi, na skutek pracy i charakteru są osoby, których zycie zaczęło układać się inaczej. Zmiany w życiu zachodzą stopniowo, ale każdy musi mieć swoje własne miejsce, dom, w którym będzie mógł się na nowo narodzić." powiedziała siostra Anna
Ile osób w kryzysie bezdomności znajduje się we Włocławku? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie z uwagi na to, że ta liczba jest bardzo płynna. Wedle szacunków od 300 do 400 osób. Poza Caritas pomoc oferuje również MOPR, a służby, jak Straż Miejska czy Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzą wzmożone patrole w pustostanach i altanach działkowych, gdzie szukają schronienia bezdomni. Niestety wielu z nich nie chce przyjać oferowanej pomocy. Związane jest to chociażby z uzależnieniami, z ktorymi nie chcą podejmować walki.
Napisz komentarz
Komentarze