Haft znany był już w starożytności. Jest to metoda ozdabiania tkanin (choć nie tylko) za pomocą wyszywania na materiale różnych dodatków. Można wyróżnić haft płaski, wypukły, nakładany i ażurowy. Haftowaniem często zajmowały się nasze babcie i prababcie.
Dziś ten sposób zdobienia znów wraca do łask. W naszym regionie mamy do czynienia z haftem kujawskim. Charakteryzuje się krótkimi ściegami i wykonywanymi ornamentami roślinnymi.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wydało publikację autorstwa Doroty Kalinowskiej "Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów".
"Opracowanie i wydanie dwuczęściowego katalogu ma na celu upowszechnienie zamierającej dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest umiejętność wyszywania. Pierwsza część zawiera wiadomości dotyczące historii haftu na kobiecym stroju ludowym, adaptacje na współczesnych formach, zasady kompozycji w oparciu o typowe motywy wykonywane odpowiednimi ściegami oraz dzieje rozwoju hafciarstwa po 1945 r. i powolny jego zmierzch w początkach XXI w. Całość uzupełniają liczne fotografie zabytkowych i współczesnych obiektów zdobionych kujawskim haftem. Drugą część stanowi teka zawierająca 20 tablic, na których zainteresowani nauką haftowania, znajdą m.in.: sposoby wykonania poszczególnych ściegów, wykańczania brzegów, wzory kujawskich motywów, wzory na czepce, fartuchy, obrusy i serwetki." - czytamy stronie Muzeum
Publikacja, w zasadzie publikacje, bo są dwie części, zajęła pierwsze miejsce w konkursie "Pamiątka z Polski" w kategorii Wydawnictwa. "Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów" można nabyć TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze