Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 11 maja 2025 08:32
Przeczytaj!
Reklama

Zwycięzca Pucharu Polski w eliminacjach do Ligi Europy

Puchar Polski stanowi, tuż po Ekstraklasie, drugie najważniejsze rozgrywki piłkarskie w Polsce. To nie tylko ważne trofeum dla zawodników i kibiców, lecz także potencjalna przepustka do rozgrywek kontynentalnych. Jak wyglądają aktualne zasady?
  • 28.09.2023 12:10
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zwycięzca Pucharu Polski w eliminacjach do Ligi Europy

Zmiana w przepisach – nowa szansa dla polskich klubów

Przez kilka ostatnich sezonów, od momentu wprowadzenia Ligi Konferencji Europy, zwycięzcy Pucharu Polski kwalifikowały się właśnie do tych rozgrywek. Ze względu na fakt, że jest to trzeci poziom kontynentalnych zmagań piłkarskich, zmiana ta miała nieco negatywny wpływ na prestiż pucharu. Teraz nadszedł jednak czas na kolejną modyfikację zasad, która ma być korzystna dla wielu mniejszych i słabszych lig europejskich – w tym także dla polskiej Ekstraklasy. To część szerzej zakrojonych reform dotyczących Ligi Mistrzów i Ligi Europy, które w najbliższych latach mają m.in. zwiększyć liczbę zespołów i pozbyć się tradycyjnego formatu grupowego. Na tych zmianach mogą skorzystać również polskie kluby zmagające się w krajowym pucharze – już od tego sezonu triumfator tych rozgrywek bezpośrednio awansuje do 1. rundy eliminacji Ligi Europy. Podobnie jak uprzednio, jeśli klub zostanie zakwalifikowany do LE przez pozycję w lidze, miejsce w eliminacjach przypada drugiej drużynie w finale pucharu.

Zwycięstwo Pucharu Polski a Liga Europy

Turniej Pucharu Polski cieszy się dużą popularnością wśród kibiców polskiej piłki nożnej i co roku wzbudza niemałe emocje. Podczas rozgrywek można śledzić poczynania zarówno klubów amatorskich i półprofesjonalnych, jak i tych profesjonalnych, choć w późniejszych etapach są to niemal wyłącznie drużyny z ostatniej grupy. Wprowadzone przez UEFA zmiany sprawią, że wygrana w pucharze będzie jeszcze bardziej wartościowa – triumf w tych rozgrywkach jest bardziej osiągalny dla mniejszych drużyn niż zajęcie wysokiej pozycji w Ekstraklasie, a awans do Ligi Europy to możliwość „pokazania się” na arenie europejskiej. Jak potoczy się tegoroczna Liga Europy? Zakłady i kursy bukmacherskie wskazują na wysokie szanse klubów takich jak Liverpool, Brighton, Roma czy Sevilla – ostatni z zespołów triumfował w zeszłym roku w LE, dodając rekordowy, siódmy puchar do swojej kolekcji. Niewykluczone jednak, że w finałowych fazach zobaczymy również kilka mniej oczywistych zespołów, które również mogą sporo namieszać.

Puchar Polski – kto jest faworytem?

Miliony polskich widzów śledzą co roku poczynania klubów walczących o Puchar Polski. Zakłady i kursy bukmacherskie w ramach tych rozgrywek są dostępne na każdy mecz, dzięki czemu kibice mogą obstawiać na swoich faworytów. Warto jednak pamiętać, aby nie wpłacać na konto kwot, których nie jesteśmy gotowi stracić – nie istnieje bowiem żadna zasada czy teoria zapewniająca wygraną. W kontekście ostatecznej wygranej najwięcej typów w ubiegłym sezonie zebrały drużyny takie jak Lech Poznań, Legia Warszawa i Raków Częstochowa. Trofeum trafiło w ręce „Legionistów” po zaciętej walce z Rakowem – stołeczny klub odzyskał puchar po czterech latach, odnotowując swoje dwudzieste zwycięstwo w historii rozgrywek.

Obecny sezon zapowiada się równie obiecująco i ciekawie. Z uwagi na fakt, że wygrany awansuje już nie do Ligi Konferencji, a do Ligi Europy, znaczenie rozgrywek jest obecnie znacznie większe. Jaka drużyna okaże się najlepsza spośród klubów rywalizujących o Puchar Polski? Zakłady i kursy bukmacherskie wskazują, że o tytuł zawalczą przede wszystkim zeszłoroczni finaliści, Raków i Legia, a także Lech Poznań i Pogoń Szczecin.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama