Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 13 maja 2025 15:47
Przeczytaj!
Reklama

"Lód na Wiśle, ale lodołamacze stoją. Dlaczego nie ruszają do akcji?"- pyta Czytelnik

Podziel się
Oceń

"Lód na Wiśle, ale lodołamacze stoją. Dlaczego nie ruszają do akcji?"- pyta Czytelnik

Autor: archiwum

W gotowości do akcji lodołamania jest flota dwudziestu sześciu lodołamaczy stacjonujących na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci.

Na Zbiorniku Włocławskim w gotowości znajduje się osiem lodołamaczy - Orkan, Sokół, Niedźwiedź, Lew, Bawół i Gepard oraz dwie jednostki rezerwowe: Jaguar i Mors. Zimowa osłona przeciwpowodziowa trwa od 1 grudnia do 15 marca, a jej głównym zadaniem jest ochrona mieszkańców, ich mienia oraz infrastruktury przed zagrożeniami, które mogą wystąpić w tym okresie. W sezonie zimowym w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą wystąpić warunki do występowania powodzi zatorowych.

Z naszą redakcją skontaktował się włocławianin, który często podróżuje DK62 w kierunku Płocka. Spostrzegł, że na Wiśle jest kra. Zwrócił się z pytaniem, kiedy do akcji ruszą lodołamacze.

"Lód na Wiśle, ale lodołamacze stoją. Dlaczego nie ruszają do akcji?"- pyta Czytelnik

Poniżej odpowiedź Wód Polskich.

"Na Zbiorniku Włocławskim pokrywa lodowa występuje na odcinku od km 626 (Jordanów) do Stopnia Wodnego Włocławek (km 675). Jej grubość wynosi od 5 do 8 cm. Obecna stabilna sytuacja hydrologiczna na Wiśle nie wymaga podejmowania działań związanych z kruszeniem pokrywy lodowej na zbiorniku. W najbliższym czasie nie planujemy takich działań. Warunki niezbędne do rozpoczęcia lodołamania na Zbiorniku Włocławskim to zagrożenie powstawania zatorów lodowych, dodatnia temperatura powietrza, prędkość wiatru nieprzekraczająca 5 m/s, przy kierunku zbliżonym do zachodniego. Kluczowy warunek, aby skutecznie spławiać połamany lód przez przęsła jazu, dopływ wody do Zbiornika Włocławskiego musi przekraczać 1000 m 3/s. Na dzień 26 lutego wynosi on 425 m 3/s."

W minionych latach lodołamacze znajdujące się we Włocławku wypływały prowadzić działania na Wiśle. Tegoroczna zima była jednak bardzo łagodna. Niewiele było dni, kiedy temperatura znacząco spadała poniżej zera stopni. Wisła tylko miejscami (w naszym regionie) była skuta lodem. Nie było więc potrzeby, by lodołamacze prowadziły działania.


Napisz komentarz

Komentarze

lenka 02.03.2025 12:51
Ciekawe jaki jest koszt takiego utrzymywania w gotowości cały rok tych lodołamaczy

Reklama
Reklama
Reklama