Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 maja 2025 12:48
Przeczytaj!
Reklama

Wiceminister we Włocławku zainaugurował ogólnopolską akcję dotyczącą młodych ludzi

Podziel się
Oceń

Wiceminister we Włocławku zainaugurował ogólnopolską akcję dotyczącą młodych ludzi

W Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca ogólnopolski cykl spotkań edukacyjnych dotyczących hejtu oraz prawnej ochrony dzieci i młodzieży. Inicjatywa ta realizowana jest przy wsparciu Ministerstwa oraz różnych instytucji, w tym prokuratury, sądów i korporacji prawniczych. Podczas spotkania z mediami podkreślano, że problem hejtu w internecie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy są na niego najbardziej narażeni. Mowa nienawiści nie omija ani polityków, ani dziennikarzy. Wiceminister Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zwrócił uwagę, że zjawisko hejtu w internecie jest obecnie znacznie bardziej powszechne niż kiedyś:

"Jako dziecko i młody człowiek nie doświadczałem tego zjawiska i nikt z obecnych tutaj na konferencji nie miał z nim do czynienia na taką skalę, jaką obserwujemy dzisiaj. To pokolenie młodych osób doświadcza hejtu w internecie w ogromnym stopniu, dlatego konieczna jest edukacja i budowanie świadomości prawnej" – mówił Myrcha.

Podkreślił, że Ministerstwo angażuje się w edukację prawną młodzieży, organizując cykl spotkań w całej Polsce, we współpracy z sądami, prokuraturami oraz izbami adwokackimi i radcowskimi.

"Do programu zgłosiło się już ponad 2000 placówek, w tym kilkadziesiąt z województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas tych spotkań będziemy rozmawiać o nienawiści w sieci, w tym o dyskryminacji ze względu na płeć, wygląd czy przynależność do różnych organizacji. Każdy młody człowiek powinien wiedzieć, jakie ma prawa i jakie narzędzia może wykorzystać do ich ochrony – dodał Myrcha.

Po konferencji Myrcha udał się do Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku, gdzie odbyło się jedno z pierwszych spotkań z uczniami. Celem tych zajęć jest nie tylko uświadamianie młodzieży, jak radzić sobie z mową nienawiści, ale także przekazanie im praktycznej wiedzy na temat instytucji, które mogą im pomóc w sytuacji naruszenia ich praw.

Andrzej Gralak dyrektor kuratorium oświaty - delegatury we Włocławku podkreślił, że edukacja prawna młodych ludzi jest jednym z kluczowych wyzwań:

"Jest bardzo dużo do zrobienia w zakresie świadomości prawnej młodzieży. Dlatego w spotkania angażujemy przedstawicieli sądów, prokuratury oraz izby adwokackiej, by zapewnić młodym ludziom pełne wsparcie i wiedzę o ich prawach."

Cykl spotkań edukacyjnych będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach w całej Polsce. Ministerstwo oraz współpracujące instytucje zamierzają objąć edukacją prawną jak największą liczbę placówek szkolnych, aby zwiększyć świadomość młodzieży na temat ich praw oraz konsekwencji hejtu w internecie. Jak podkreślili organizatorzy, kluczowe jest, aby młodzież wiedziała, do kogo może się zwrócić po pomoc i jakie mechanizmy prawne chronią ich przed mową nienawiści.

 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama