Z okazji 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza i 95-lecia bibliotekarstwa publicznego we Włocławku, 11 kwietnia 2025 r., o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MBP, przy ul. Warszawskiej 11/13 odbędą się uroczyste obchody jubileuszu z udziałem władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli środowisk kultury oraz mieszkańców. Wydarzenie będzie okazją do zaakcentowania wkładu biblioteki w życie kulturalne miasta, popularyzowanie czytelnictwa, a także budowania tożsamości lokalnej.
Uroczystość uświetni występ zespołu „The Bibliokers”.
Początki włocławskiego publicznego bibliotekarstwa sięgają XIX wieku i wiążą się z istniejącymi wówczas bibliotekami wyznaniowymi chrześcijańskimi i żydowskimi. W 1906 roku z inicjatywy włocławskich elit, dla potrzeb naukowo–kulturalnych, powstało Towarzystwo Biblioteka i Czytelnia im. Adama Mickiewicza we Włocławku. W grudniu 1930 r., z inicjatywy włocławskiego magistratu, powstała Miejska Biblioteka Publiczna i Czytelnia w nowo wybudowanym gmachu Muzeum Ziemi Kujawskiej przy ul. Słowackiego.
Wkrótce po wyzwoleniu Włocławka z okupacji niemieckiej, 15 kwietnia 1945 roku została otwarta jako jedna z pierwszych w regionie, Miejska Biblioteka Publiczna we Włocławku, zlokalizowana przy ul. Kościuszki 12. Biblioteka prowadziła wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych oraz oddział dla dzieci. Jej pierwszym kierownikiem była Irena Chądzyńska. Od 1957 roku funkcję tę przejęła Maria Branicka, późniejszy wieloletni dyrektor (do 1993 r.).
Na skutek przeciążenia stropów w budynku biblioteki przy ulicy Kościuszki, placówka w roku 1972 przeniosła się do nowo wybudowanego gmachu przy ul. Warszawskiej 11/13. Oficjalne otwarcie odbyło się 15 lipca 1972 roku.
W styczniu 1999 roku, w wyniku kolejnych zmian administracyjnych kraju, teren województwa włocławskiego został włączony do nowo utworzonego województwa kujawsko-pomorskiego. Pieczę nad włocławską książnicą, pod nazwą Biblioteka Publiczna we Włocławku, przejął samorząd miasta Włocławek.
W 2005 roku Biblioteka Publiczna obchodziła jubileusz 60-lecia swojej działalności. Decyzją Rady Miasta (Uchwała nr 45/XXXII/2005 z dnia 21.03.2005) placówka powróciła do starej nazwy – Miejska Biblioteka Publiczna i przyjęła na swojego patrona Zdzisława Arentowicza, literata, wybitnego znawcę historii i tradycji ziemi kujawskiej.
Napisz komentarz
Komentarze