Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 03:30
Reklama

Zielone, papierowe L4 przechodzą do lamusa. Od 1 grudnia zwolnienia tylko w postaci e-ZLA

Podziel się
Oceń

Zielone, papierowe L4 przechodzą do lamusa. Od 1 grudnia zwolnienia tylko w postaci e-ZLA

Autor: fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Od 1 grudnia 2018 lekarze wystawiać będą wyłącznie zwolnienia w formie elektronicznej. E-zwolnienia lekarskie tzw. e - ZLA. Zielone formularze L4 przechodzą do lamusa i będą wystawiane jeszcze tylko do końca listopada. ZUS wskazuje na kilka ułatwień jakie wnosi ze sobą zmiana. Na stronie ZUS czytamy:

"Gdy lekarz (lub asystent medyczny) wystawi e-ZLA pacjent nie musi  dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku  pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie musi  już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS."

Z kolei dla pracodawców wystawianie e- ZLA ma wiązać się z szybszą informacją oraz możliwością wystąpienia do ZUS z prośbą o kontrolę:

"Jeśli pracodawca założy profil na PUE otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie.Na PUE jest wydzielone specjalne miejsce, w którym są widoczne elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia."

Korzyści wypływające z nowego systemu mają również ułatwiać pracę lekarzom:

"Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz lub asystent medyczny uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. "

Dziś w sprawie nowego systemu zwolnień informowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim

 "Dołączamy do krajów, które w 100% będą miały wystawiane zwolnienia elektroniczne. To bardzo ważna informacja dla naszych pacjentów. (...) Jest to projekt, który rozpoczął się w 2016 roku i przez okres 3 lat był wdrażany. Przeprowadzaliśmy cykl szkoleń w tym obszarze. E-ZLA będą dużym ułatwieniem dla naszych pacjentów, lekarzy i pracodawców" - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia podkreślił rolę jaką we wdrożeniu systemu e-ZLA miał Zakład Ubezpieczeń Społecznych

 "To, że system zwolnień elektronicznych wchodzi w życie od początku grudnia jest dużą zasługą ZUS, który od roku prowadzi bardzo intensywną akcję promocyjną i organizacyjną wspierającą to wdrożenie. Trzeba pamiętać, że wdrożenie systemów e-zdrowie to jest wyzwanie nie tylko technologiczne, ale i organizacyjne."

 

Tomasz Latos przypomniał, że wcześniej wiele mówiło się o wprowadzeniu informatyzacji resortu zdrowia, ale dopiero teraz wdrażane są nowe projekty.

"To bardzo dobra wiadomość i nie ukrywam, że oczekuje na kolejne zmiany, które ministerstwo zdrowia będzie wdrażać. We wcześniejszych latach, jako państwo, ponosiliśmy kolejne wielomilionowe wydatki, a efektów nie było widać. One wreszcie się pojawiły. To jest kwestia nie tylko tego projektu, ale również tych, które ministerstwo wprowadza np. e-recepta" – zakończył parlamentarzysta.

 

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: dyrektor oddziału w Bydgoszczy Mariusz Jaroniewski i dyrektor oddziału w Toruniu Bronisław Pierzynowski oraz p.o. Dyrektora Kujawsko Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy Andrzej Wiśniewski.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama