Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 maja 2025 15:32
Reklama

Oddałeś krew? Możesz odliczyć to od podatku! W 2018 we Włocławku skorzystało z ulgi 721 podatników

Podziel się
Oceń

Oddałeś krew? Możesz odliczyć to od podatku! W 2018 we Włocławku skorzystało z ulgi 721 podatników

Każdy, kto w danym roku podatkowym bezpłatnie oddał krew (osocze lub składniki krwi) ma prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Ulga nie jest nowa, bowiem wprowadzona została do podatku dochodowego od osób fizycznych dla osób, które decydują się na honorowe oddawanie krwi już w 2007 roku. Odliczenie z tego tytułu wykazywane jest jako darowizna w limicie nie mogącym przekroczyć 6 % łącznego dochodu podatnika (dla składających zeznanie PIT-28 - przychodu).

Reklama

"Ulga powyższa jest jedną z ulg z tytułu darowizn, zatem limit rozpatruje się w jej przypadku łącznie z darowizną na cele kultu religijnego oraz darowiznami na rzecz pożytku publicznego. Nie można przekazać krwi bezpośrednio osobie - darowizna musi być wykonana zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi, tj. musi być dokonana przez honorowego dawcę krwi czyli osobę, która oddała krew bezpłatnie i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. W zakresie udokumentowania koniecznym jest posiadanie zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania dot. pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników (osocza)."- informuje Elżbieta Krzaczkowska z Urzędu Skarbowego we Włocławku


Wartość oddanej krwi stanowi iloczyn ilości faktycznie oddanej honorowo krwi lub jej składników (osocze, płytki krwi) i przyjęty dla tej ulgi przelicznik w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi. Stawka ekwiwalentu pieniężnego za litr krwi i jej składników dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł. Nie ma innej stawki dla osocza czy płytek krwi.


"Ulgę z tytułu honorowego oddawania krwi należy wykazać w załączniku PIT/O składanym do zeznania rocznego, składanego na formularzach PIT-37, PIT-36 oraz PIT- 28. W załączniku należy podać kwotę przekazanej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres."- informuje Elżbieta Krzaczkowska z Urzędu Skarbowego we Włocławku

 

Z posiadanych przez tut. Urząd danych wynika, że za rok podatkowy 2017 z ulgi powyższej skorzystało 725 podatników, natomiast za rok 2018 - 721 podatników.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama