Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:10
Reklama

Eksperymentalne oznakowanie na A1 pod Włocławkiem. Wkrótce nowe znaki pojawią się na kolejnych 34 odcinkach

Podziel się
Oceń

Eksperymentalne oznakowanie na A1 pod Włocławkiem. Wkrótce nowe znaki pojawią się na kolejnych 34 odcinkach

Autor: fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała projekt zmian oznakowania dróg szybkiego ruchu. Nowe znaki znaleźć można już na 46 odcinkach nowych dróg. Jeden z nich znajduje się pod Włocławkiem na odcinku autostrady A1 sięgającym od Kowala aż do Torunia. W założeniu nowe znaki mają być ujednolicone i bardziej czytelne w każdej sytuacji, co ma w konsekwencji przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa na drodze. W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 nowe znaki będą instalowane na kolejnych 34 odcinkach, które będą dopiero realizowane.

„Zmiany w oznakowaniu już stosujemy na wybranych trasach, gdzie umieszczone są m.in. numery węzłów oraz ich nazwy. To ułatwia zapamiętywanie określonych zjazdów, szczególnie dla zagranicznych kierowców. Właściwy wybór pasa (np. do skrętu) wskazują strzałki umieszczone nad tablicami kierunkowymi, które znajdują się bezpośrednio nad pasami ruchu. Są jednakowej wielkości, a umieszczone strzałki są odniesieniem do określonych pasów ruchu.” - dowiadujemy się od GDDKiA

Obecnie nowe znaki konsultowane są ze służbami takimi jak Państwowa Straż Pożarna, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Policja oraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Równolegle, wraz z Policją, opracowywane jest także ujednolicenie praktyk stosowania zasad korzystania z bram, wyjazdów i przejazdów awaryjnych na drogach szybkiego ruchu. Wypracowany wspólny schemat zachowań ma umożliwić szybsze podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych i wtedy gdy konieczne jest szybkie niesienie pomocy, a na udrożnienie zablokowanej drogi i przywrócenie ruchu nie można liczyć. Jednym z proponowanych rozwiązań byłoby wytyczenie czegoś na kształt stałych „objazdów” – dróg z których należy skorzystać, gdy trasa szybkiego ruchu jest nieprzejezdna.

 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama