Leśnicy Nadleśnictwa Włocławek wraz z myśliwymi lokalnych Kół Łowieckich przeprowadzili inwentaryzację zwierzyny naszego regionu. Ogólnopolska akcja organizowana jest co roku z kocówce lutego.
„Inwentaryzację zwierzyny przeprowadza Polski Związek Łowiecki przy udziale Lasów Państwowych. W tym roku odbyła się ona w dniach 22-23 lutego i objęła teren całego naszego nadleśnictwa. Dzięki inwentaryzacji możemy określić ilość zwierzyny, która występowała, ile jej jest i czy ta liczba się zwiększa czy zmniejsza. Określamy też strukturę wiekową i płciową.” – Mieczysław Olewnik, Nadleśnictwo Włocławek
W tegorocznym liczeniu wzięło udział około 200 osób. Zebrane dane pozwalają na dalsze planowanie i działania w zakresie prawidłowej gospodarki łowieckiej, często w perspektywie kilku lat. Liczenie odbywa się głównie za pomocą tzw. pędzeń próbnych. W stałych, wyznaczonych rejonach, myśliwi przemierzają las i odnotowują zauważone zwierzęta. Ilość zauważonej zwierzyny przeliczana jest na obszar całych obwodów. Do tego dołączane są dane z obserwacji całorocznych. Dla zwierzyny drobnej jak lisy, zające, bażanty czy kuropatwy, można zastosować metodę pasową. Polega ona na sprawdzeniu 10% obszaru danego obwodu.
W trakcie inwentaryzacji liczone są między innymi łosie, jelenie, daniele, wilki, dziki, a także stanowiska bobrowe. Dziki podlegają obecnie redukcji ze względu na obawy związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Na naszym terenie szacowana liczba tych zwierząt wynosi obecnie 140 sztuk. Na terenie włocławskiego nadleśnictwa występuje także niewielka populacja rysia, od 3 do 5 sztuk. Po lasach gostynińsko-włocławskich przemieszcza się także kilka sztuk wilków. Gatunek ten jest pod ścisłą ochroną. W porównaniu do zeszłego roku w niewielkim stopniu zwiększyła się też populacja łosi. Wówczas ich liczbę szacowano na około 80-90 sztuk. Obecnie jest ich już ponad 100.
„Populacja sarny utrzymuje się na stałym poziomie około 2 tys osobników. Jeśli chodzi o jelenie odnotowaliśmy niewielki wzrost w ostatnich latach o około 150 sztuk i jest och obecnie około 800. Inne gatunki, jeśli chodzi o zwierzynę drobną, występują w podobnych ilościach do lat ubiegłych.” – Mieczysław Olewnik, Nadleśnictwo Włocławek
Na pierwszy rzut oka przedstawiona metody liczenia zwierząt wydaje się mało efektywna i obarczona ryzykiem sporego błędu. Jednak działania te są kompleksowo przemyślane. Inwentaryzację przeprowadza się zawsze pod koniec lutego gdy wiele gatunków zwierząt, szczególnie zwierzyna płowa, jest zgrupowane. Jelenie przebywają w chmarach, sarny w tzw. rudlach, a dziki w watahach. Liczenie zwierząt w takich warunkach jest o wiele łatwiejsze i dokładniejsze. Wiedza myśliwych także jest nieoceniona gdyż to właśnie oni znają dokładne miejsca występowania i przebywania danego gatunku. Nie bez znaczenia jest także pora roku. Drzewa i krzewy pozbawione liści ułatwiają przeprowadzenie skutecznej obserwacji. W nocy sięga się także coraz częściej po noktowizory.
Oprócz rocznej inwentaryzacji zdarzają się sytuacje gdy nadleśnictwa dodatkowo przeprowadza podobne akcje na użytek badań wykonywanych przez wyższe uczelnie współpracujące z nadleśnictwem. Także i te obserwacje są wliczane do rocznej inwentaryzacji. Obecnie badaniami populacji łosi w Nadleśnictwie Włocławek zajmuje się profesor Bogusław Bobek z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Napisz komentarz
Komentarze