Większość osób, które w naszym województwie zostały objęte kwarantanną, stosuje się do jej zasad. Niestety zdarzają się też przypadki osób, które świadomie je łamią. To naganne i podlega odpowiedzialności, nawet karnej.
Aktualnie policjanci prowadzą postępowania w sprawach o wykroczenie z art. 116 Kodeksu Wykroczeń dotyczące nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku osoba może zostać ukarana grzywną w wysokości do 500 zł.
Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu administracyjnym może nałożyć grzywnę w wysokości do 30 000 zł. To wynik dzisiejszej decyzji rządu. Wprowadzono bowiem stan epidemii, "który daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki"
W niektórych przypadkach stróże prawa mogą przesłać zgromadzone w sprawie materiały do prokuratury, aby oceniła, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 Kodeksu Karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia. A także art. 165 KK, który mówi „Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób... powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej…podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Policjanci podczas rozmów ustalają także, czy są jakieś potrzeby, które należy zrealizować, a także czy nie pogorszył się stan zdrowia, którejś z osób objętych kwarantanną. Wszystkie tego typu sygnały policjanci przekazują do odpowiednich służb, które organizują pomoc.
Napisz komentarz
Komentarze