W dobie panującego zagrożenia epidemiologicznego zdecydowano o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych oraz kulturalnych w kraju. W zależności od rozwoju sytuacji okres ten może potrwać nawet kilka miesięcy. Podobnie jak w przypadku szkół, placówki kultury próbują uruchomić różne formy zdalnego dostarczania treści swoim odbiorcom za pośrednictwem internetu. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza oferuje i udostępnia bezpłatne i legalne źródła e-booków, zdigitalizowanych książek, lektur i innych cyfrowych zapisów audiowizualnych. Galeria Sztuki Współczesnej uruchomiła kanał na platformie Youtube gdzie obecnie można obejrzeć wystawę „Kolekcja odmienności” Tomasza Jędrzejewskiego. Zapowiedziano jednocześnie kolejne relacje video.
Także Centrum Kultury „Browar B”, które zostało zmuszone do zawieszania praktycznie całej swojej zwyczajowej działalności, rozszerzyło niedawno swoją ofertę o cykle zajęć udostępnianych za pośrednictwem internetu. Na oficjalnej stronie Centrum pojawiła się zakładka zatytułowana „Zajęcia online”. W niej zamieszczane są te przedsięwzięcia, które można zaprezentować za pośrednictwem filmu.
„Są to działania plastyczne z dziedziny grafiki, działania dotyczące aktywności manualnej, głównie dla dzieci ale nie tylko. Będziemy prowadzić zajęcia online z rysunku architektonicznego, lecz to dotyczy akurat grupy, która na takie zajęcia uczęszcza. Można się do tej grupy jeszcze przyłączyć. Przygotowaliśmy też propozycje zajęć taneczno-gimnastycznych dla młodych jak i seniorów. Na naszych stronach pojawiają się zabawy, szarady czy krzyżówki, zachęcamy do zabawy przy grach planszowych.” – wymienia Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor Centrum Kultury „Browar B”
W krótkiej formie filmowej, która ma zachęcić do działania, nie da się niestety zamieścić wszystkiego. Dodatkowo, aby film taki w ogóle powstał, muszą spotkać się przynajmniej 2 osoby, czasami poza oficjalnym miejscem pracy, które takiemu zadaniu sprostają, co przynajmniej na razie stanowi dodatkowa przeszkodę czasową w ich realizacji. Lecz na facebook'owej stronie „Browaru B” niemal codziennie pojawiają się nowe nagrania, udostępniane są wystawy, wspominane są także cykliczne wydarzenia kulturalne z przeszłości. Artyści, którzy gościli w murach włocławskiego Centrum Kultury zamieszczają nagrania wprost ze swoich domów.
„Mamy pierwsze odzewy od osób, które korzystają z tych materiałów, co bardzo nas cieszy. Cieszą też pomysły, które są przekazywane nam. Widać, że włocławianie się uaktywniają, korzystają z naszych stron i internetu.” – powiedziała Lidia Piechocka-Witczak
Centrum Kultury „Browar B” przygotowuje się obecnie także do zaprezentowania online wystawy Agro-art Gołaszewo 2020. Coroczne wydarzenie zwyczajowo prezentuje odbiorcom prace poplenerowe, jednak w tym roku artyści zaproszeni do udziału w festiwalu zostali poproszeni po prostu o nadesłanie swych prac, co pozwoli stworzyć „powystawowy” katalog elektroniczny.
Napisz komentarz
Komentarze