Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 20:09
Reklama

Afera SKOK Kujawiak. Do dziś odbyło się 20 rozpraw sądowych, ale...

Podziel się
Oceń

Afera SKOK Kujawiak. Do dziś odbyło się 20 rozpraw sądowych, ale...

Autor: fot. YouTube/zdjęcie z materiału TV CW24

W styczniu ubiegłego roku pisaliśmy na temat procesu jaki toczy się w sprawie afery SKOK Kujawiak. Informowaliśmy wówczas, że niebawem może zapaść wykrok w tej sprawie.  Jak się okazuje w sprawie odbyło się już 20 (!) rozpraw, ale rozstrzygnięć wciąż brak. Przypomnijmy... działalność SKOKu w 2016 roku zawiesiła Komisja Nadzoru Finansowego. Jak wiemy SKOK Kujawiak we Włocławku, był głęboko niewypłacalny notując około 100 mln złotych strat. "Według sprawozdawczości na koniec października 2015 r., SKOK Kujawiak posiadała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 77,7 mln złotych i wykazywała bieżącą stratę w wysokości (-) 15,4 mln złotych oraz niepokryte straty z lat ubiegłych na kwotę (-) 76,8 mln złotych. Według dostępnych danych depozyty członkowskie zgromadzone przez 17,9 tys. członków SKOK Kujawiak posiadających depozyty wynoszą 187 mln złotych. Poważne nieprawidłowości ujawnione przez zarządcę komisarycznego i UKNF w działalności poprzednich władz SKOK Kujawiak przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego znalazły odzwierciedlenie w licznych zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw skierowanych do Prokuratury Rejonowej we Włocławku." - brzmiał komunikat KNF w 2016 roku. 

Reklama

Przed Sądem Okręgowym w Toruniu od marca 2019 roku toczy się proces dawnego prezesa SKOK Kujawiak z siedzibą we Włocławku - Leszka W. oraz ówczesnego pełnomocnika SKOK, adwokata Artura R. Byłemu prezesowi zarzuca się przyjęcie korzyści majątkowych na łączną kwotę ponad miliona złotych oraz działania na szkodę SKOK Kujawiak. Adwokat włocławski Artur R., miał w tym procederze pośredniczyć lub go ułatwiać.

"Oskarżonemu Leszkowi W. postawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 245 kk oraz cztery zarzuty popełnienia przestępstw z art. 296a § 1 i 4 kk, natomiast Artur R. oskarżony jest o popełnienie przestępstwa z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 296a § 1 kk. "- odpowiada Sędzia Sądu Okręgowego Justyna Kujaczyńska- Gajdamowicz 

Jak brzmią paragrafy? "Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu wywarcia wpływu na świadka, biegłego, tłumacza, oskarżyciela albo oskarżonego lub w związku z tym narusza jego nietykalność cielesną, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Kolejny zarzut, powtórzony czterokrotnie, postawiono w oparciu o dwa paragrafy art. 296A mówiącego o Korupcji Gospodarczej. Paragrafy te głoszą:

§ 1. Kto, pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostając z nią w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, żąda albo przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Arturowi R. postawiono jeden zarzut z art. 18 Kodeksu Karnego § 3. w powiązaniu z art. 296A kk. Zarzuca mu się tym samym pomocnictwo w sytuacji gdy inna osoba dopuszcza się czynu zabronionego. 

Obaj mężczyźni są obecnie wolni i odpowiadają z wolnej stopy. Kolejne posiedzenia zostały wyznaczone pod koniec marca. Czy wówczas zapadnie wyrok?


Napisz komentarz

Komentarze

KIBEL 16.02.2021 07:55
NO NIE MOGĘ JAK KUŻA DZIAŁA TO ***SKIE PRAWO ZWYCZAJNIE GO NIE MA

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama