Wczoraj w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku przy ul. Bechiego miał miejsce wykład genealogiczny zatytułowany „Potomkowie Piastów żyją wśród nas - czyli jak odnaleźć wśród swoich przodków królewską krew”. Wykład odbył się w ramach cyklu spotkań "Tropem przodków". Prelekcję poprowadził pasjonat genealogii oraz genetyki, Michał Golubiński, który przybliżył zebranym tematykę oraz uświadomił osoby zebrane, że potomkowie Piastów mogą znajdować się nawet na sali.
Reklama
"Mówi się o tym, że Piastowie wymarli na Kazimierzu Wielkim, co jest błędem. W linii męskiej później wymarli, ale ponad 300 lat po Kazimierzu Wielkim. Jeśli chodzi o potomków, to żyją po kądzieli, czyli po kobietach. Tu we Włocławku w okolicach - spore ilości. W dawnych wiekach były małżeństwa między kobietą z rodziny dynastycznej i mężczyzną pochodzenia szlacheckiego i są to "furtki" do pochodzenia od Piastów. Kolejne pokolenia tej linii szlacheckiej degradowały się, jedni pozostawali nadal szlachtą, drudzy byli mieszczanami, inni zostawali chłopami. Tak naprawdę bardzo dużo osób mieszkających we Włocławku i okolicach jest potomkami takich mieszanych małżeństw, tylko nie zdają sobie jeszcze sprawy."
Popularność dziedziny jaką jest genealogia jeszcze nie jest duża i choć ciągle wzrasta to nadal wiele osób nie jest świadomych, że mogą być potomkami pierwszej dynastii jaka panowała w Polsce. W dzisiejszych czasach zwiększają się również możliwości łatwiejszego dostępu do tego typu informacji. Wstęp na wykład był wolny dla wszystkich, którzy chcieli się zjawić i posłuchać o poszukiwaniach przodków. Co prawda temat przewodni spotkania dotyczył historii rodu piastowskiego, ale każdy kto chciał uzyskać informacje w dziedzinie genealogii mógł zadać nurtujące go pytanie. Jak się dowiedzieliśmy obecnie trwają badania DNA Piastów. Jego wyniki prawdopodobnie poznamy w okolicach przyszłego roku. Znając kod genetyczny pierwszej dynastii panującej na ziemiach Polski będziemy mogli go porównać z kodem genetycznym dzisiaj żyjących osób. Wówczas będzie można zidentyfikować linie rodzinne od nich pochodzące Według niektórych genealogów wszyscy mieszkańcy Europy mogliby wywodzić się od Karola Wielkiego, a także, niemal wszyscy mieszkańcy Polski mieliby wśród swoich przodków Mieszka I.
Napisz komentarz
Komentarze
Genio
26.09.2019 11:24
A może pewnym tropem jest jest endemiczny zasięg i bardzo długi okres występowania na naszym terenie kładu R-Z17913 będący jednym z subkladów R1b-U106. Piastowie jak ustalono są R1b.
Napisz komentarz
Komentarze