Dziś tj. 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Statystyki GUS wciąż nie napawają optymizmem. Rocznie 65 000 osób w Polsce słyszy diagnozę: rak...
Główny Urząd Statystyczny w Bydgoszczy podsumował dane z naszego województwa. W raporcie czytamy m.in, że:
"W 2016 roku z powodu nowotworów w województwie kujawsko-pomorskim zmarło 6091 osób (o 439 więcej niż w 2015 roku). Była to 2. najczęstsza przyczyna zgonów (po chorobach układu krążenia). Stanowiła ona 29,7% wszystkich zgonów (o 2,2 p. proc. więcej niż w roku poprzednim). W 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim nowotwory były przyczyną średnio 292 zgonów w przeliczeniu na 100 tys. ludności, tj. o 21 więcej na 100 tys. ludności niż w roku poprzednim. Nowotwory złośliwe stanowiły w 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim 92,4% wszystkich zgonów na nowotwory (w kraju 94,3%). W porównaniu z rokiem poprzednim odsetek ten zmalał o 6,2 p. proc. Ze wszystkich nowotworów złośliwych, najwięcej osób zmarło na nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzela i płuca."
W poszczególnych miastach na prawach powiatu i powiatach województwa kujawsko-pomorskiego w 2016 toku największy udział zgonów wystąpił w Bydgoszczy i Toruniu oraz powiecie grudziądzkim, natomiast najniższy na terenie powiatów mogileńskiego oraz golubsko-dobrzyńskiego. W każdym z wymienionych powiatów choroby nowotworowe były przyczyną co czwartego zgonu. Ponadto GUS informuje, że do dyspozycji pacjentów było w 2017 roku 45 lekarzy specjalistów onkologów, tj. o 1 mniej niż w roku poprzednim. Pod tym względem województwo kujawsko-pomorskie plasowało się na 7 lokacie wśród polskich województw.
W 2017 roku wzrosła o 4,8 % ilość udzielonych porad onkologicznych.
Z analizy zgonów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku wynika, że w 2018 roku rak zajął pierwszą pozycję pod względem przyczyn zgonu.
"Pod względem epidemiologicznym choroby nowotworowe zajęły pierwszą pozycję, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów. Odwróciła się sytuacja, zawsze były to choroby układu krążenia. W statystyce widać, że są to nowotwory"- informuje zastępca dyrektora ds. Lecznictwa WSS we Włocławku lek. med. Krzysztof Szczepański
Zdaniem onkologa lek med. K. Szczepańskiego warunków do leczenia jakie posiada Włocławek może pozazdrościć wiele miast. Lekarze podkreślają - ważna jest profilaktyka. Szybkość wykrycia raka może zadecydować o naszym być - lub nie być... w niektórych przypadkach szybkie wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia może całkowicie wyleczyć raka.
Napisz komentarz
Komentarze