Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 04:38
Reklama

Uruchamiają specjalną linię do pilnych interwencji także dla Włocławka. Powodem wzrost ilości porzucania niebezpiecznych odpadów

Podziel się
Oceń

Uruchamiają specjalną linię do pilnych interwencji  także dla Włocławka. Powodem wzrost ilości porzucania niebezpiecznych odpadów

Autor: Fot. WIOŚ

W ostatnim czasie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wystąpił wzrost ilości ujawnianych miejsc, w których porzucone zostały odpady, m. in. w postaci substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, oraz dla środowiska naturalnego. Coraz częściej pozostawiane są one na drogach, terenach leśnych oraz w różnych ustronnych miejscach (posesje niezamieszkałe, rzadko odwiedzane itp.). Zjawisko to jest szczególnie szkodliwe, jeśli wywołuje skutki dla środowiska, a w wielu przypadkach rodzaj pojemników, w których odpady zostały przywiezione, ich stan oraz sposób rozładunku spowodowały wycieki substancji chemicznych. Gdy zanieczyszczeniu uległ grunt, możliwy jest spływ substancji – np. podczas opadów – do wód podziemnych lub powierzchniowych. Ponadto, z uwagi na panujące obecnie warunki atmosferyczne, przy porzuceniu odpadów, które intensywnie parują, wzrasta ryzyko wystąpienia samozapłonów, co może spotęgować straty w środowisku.  WIOŚ w Bydgoszczy zwraca uwagę, że w każdym przypadku porzucenia odpadów i nie ustaleniu sprawców tego nielegalnego działania, koszty usunięcia i utylizacji obciążają właścicieli poszczególnych terenów – budżety osób prywatnych, Lasów Państwowych, miast, gmin, powiatów, a wówczas każdy z nas płaci za nieuczciwych „przedsiębiorców”. Koszty ponoszą również organy zaangażowane w badanie poszczególnych przypadków – Policja, Straż Pożarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Straż Leśna. Wobec powyższego Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska prosi każdą osobę, której los środowiska nie jest obojętny, o zgłaszanie zarówno wszelkich pozostawionych w nietypowych miejscach beczek, mauzerów, innych pojemników z substancjami chemicznymi, jak i przypadków prób ich pozostawienia. Informacje można przekazywać pocztą tradycyjną lub elektronicznie – http://wios.bydgoszcz.pl/kontakt/[email protected], a w zakresie pilnych interwencji dotyczących naruszeń przepisów ochrony środowiska również telefonicznie:

  • 603 399 123 – dla zdarzeń na terenie powiatów: aleksandrowskiego, lipnowskiego, radziejowskiego, rypińskiego, włocławskiego oraz m. Włocławek.
  • 603 399 125 – dla zdarzeń na terenie powiatów: bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, tucholskiego, sępoleńskiego, świeckiego, żnińskiego oraz m. Bydgoszcz.
  • 601 407 731 – dla zdarzeń na terenie powiatów: brodnickiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, golubsko-dobrzyńskiego, toruńskiego, wąbrzeskiego oraz m. Toruń i m. Grudziądz.

Dobrym rozwiązaniem jest również przekazanie informacji o nieprawidłowościach do właściwego miejscowo urzędu miasta, gminy, starostwa powiatowego, straży miejskiej lub Policji. Ostrzeżenie o nielegalnych praktykach w obszarze gospodarowania odpadami wystosował również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska: https://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/750-zglos-nielegalne-postepowanie-z-odpadami. Zapoznanie się z metodami działania przestępców środowiskowych pozwoli każdemu z nas lepiej zadbać o środowisko naturalne, a więc o własne i wspólne dobro!


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama