Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 09:48
Reklama

Nie do opowiedzenia, do zobaczenia. Co może zaoferować turystom Dolny Śląsk?

Podziel się
Oceń

Nie do opowiedzenia, do zobaczenia. Co może zaoferować turystom Dolny Śląsk?

Tytułowe hasło już od lat promuje południowo-zachodni region Polski wśród rodzimych wczasowiczów. Brzmi niezwykle chwytliwie, ale czy za zmyślnym marketingiem idą konkretne propozycje? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie atrakcje czekają na osoby, które zdecydują się odwiedzić któryś z dolnośląskich kurortów. I wytypowaliśmy 5 różnorodnych miejsc, które naszym skromnym zdaniem kryją w sobie największy potencjał:

Reklama

1. Dolina Pałaców i Ogrodów

Rejon o powierzchni ok. 100 kilometrów kwadratowych, na którym miłośnicy architektury znajdą wyjątkowe zagęszczenie interesujących zabytków. Do Dolina Pałaców i Ogrodów na terenie Kotliny Jeleniogórskiej wlicza się bagatela 26 obiektów: zamków, dworów, arystokratycznych rezydencji itd. Z tego aż 11 posiada nadany przez Prezydenta RP status „Pomnika Historii”. Każdy z nich posiada szczególne walory estetyczne, zespoły pałacowo-parkowe pełnią obecnie rozmaite funkcje. Od muzeów z fascynującymi zbiorami po obiekty hotelowe.

2. Dolnośląskie uzdrowiska

Lądek, Świeradów, Kudowa, Szczawno, Polanica, Duszniki, jeleniogórskie Cieplice czy Długopole. Działalność przyrodo-lecznicza na Dolnym Śląsku ma długie tradycje. Możliwość wykorzystania sił natury do poprawy kondycji czy rehabilitacji spowodowała szybki rozwój miejscowości uzdrowiskowych. Te w krótkim czasie stały się celem również tych turystów, którzy raczej nie narzekają na poważne problemy zdrowotne. Ośrodki z kategorii SPA&Wellness gwarantują niezwykle przyjemny wypoczynek, zgodnie ze stale podwyższanymi standardami. Jeśli ktoś chce szybko odzyskać siły i z nową energią wkroczyć w kolejną część roku, turnus w uzdrowiskowym kurorcie będzie doskonałym wyborem.

3. Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach

Co może być ciekawego w niewielkim zakładzie przemysłowym? Wbrew pozorom proces wytwarzania szkła wygląda niezwykle efektownie. Czasami nawet bardziej, niż kryształowe wazy, kieliszki i inne piękne przedmioty, będące rezultatem żmudnej pracy całego zespołu rzemieślników. A przy okazji z wizyty w „Julii” można wynieść mnóstwo ciekawych – albo przydatnych podczas nauki – informacji z szeroko pojmowanej fizyki. Trudno o lepsze połączenie fascynującego pokazu z edukacją. Pamiątki z piechowickiej Huty Szkła Kryształowego z pewnością będą chlubą wielu domowych kolekcji.

4. Siruwia – Ogród Japoński w Przesiece

Cząstka Japonii przeniesiona do rodzimych Karkonoszy. Niedaleko Karpacza znajduje się niezwykły, orientalny park, w którym można dosłownie przepaść na wiele godzin. Iście magiczną atmosferę budują bajecznie kolorowe, egzotyczne gatunki roślin, idealnie wkomponowane w sudecki krajobraz. Warto zwrócić uwagę również na elementy małej architektury: charakterystyczne kapliczki, lampiony oraz altany. Rzecz jasna wszystko urządzone jest zgodnie z zasadami feng shui, czyniąc z Ogrodu Japońskiego cudowną, spokojną enklawę. A gdyby ktoś nie potrzebował wyciszenia, może zobaczyć ekspozycję poświęconą samurajom albo poszaleć z dzieciakami na bodaj najwyższym placu zabaw w Polsce. Jak widać atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku  mogą być niezłym zamiennikiem dalekich, męczących podróży.

5. Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Oddana do użytku w 2014 roku, wciąż jeszcze daleka od ukończenia. Jednak nawet w aktualnej, niepełnej formie, wywiera ogromne wrażenie. Centrum Nauki i Sztuki powstało w miejscu dawnej kopalni węgla kamiennego Julia. W gruntownie odrestaurowanych obiektach funkcjonują między innymi Muzeum Przemysłu i Techniki, Centrum Ceramiki Unikatowej czy Galeria Sztuki Współczesnej. Głównym punktem programu powinna być oczywiście podziemna trasa turystyczna.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama