Tytułowe hasło już od lat promuje południowo-zachodni region Polski wśród rodzimych wczasowiczów. Brzmi niezwykle chwytliwie, ale czy za zmyślnym marketingiem idą konkretne propozycje? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie atrakcje czekają na osoby, które zdecydują się odwiedzić któryś z dolnośląskich kurortów. I wytypowaliśmy 5 różnorodnych miejsc, które naszym skromnym zdaniem kryją w sobie największy potencjał:
1. Dolina Pałaców i Ogrodów
Rejon o powierzchni ok. 100 kilometrów kwadratowych, na którym miłośnicy architektury znajdą wyjątkowe zagęszczenie interesujących zabytków. Do Dolina Pałaców i Ogrodów na terenie Kotliny Jeleniogórskiej wlicza się bagatela 26 obiektów: zamków, dworów, arystokratycznych rezydencji itd. Z tego aż 11 posiada nadany przez Prezydenta RP status „Pomnika Historii”. Każdy z nich posiada szczególne walory estetyczne, zespoły pałacowo-parkowe pełnią obecnie rozmaite funkcje. Od muzeów z fascynującymi zbiorami po obiekty hotelowe.
2. Dolnośląskie uzdrowiska
Lądek, Świeradów, Kudowa, Szczawno, Polanica, Duszniki, jeleniogórskie Cieplice czy Długopole. Działalność przyrodo-lecznicza na Dolnym Śląsku ma długie tradycje. Możliwość wykorzystania sił natury do poprawy kondycji czy rehabilitacji spowodowała szybki rozwój miejscowości uzdrowiskowych. Te w krótkim czasie stały się celem również tych turystów, którzy raczej nie narzekają na poważne problemy zdrowotne. Ośrodki z kategorii SPA&Wellness gwarantują niezwykle przyjemny wypoczynek, zgodnie ze stale podwyższanymi standardami. Jeśli ktoś chce szybko odzyskać siły i z nową energią wkroczyć w kolejną część roku, turnus w uzdrowiskowym kurorcie będzie doskonałym wyborem.
3. Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach
Co może być ciekawego w niewielkim zakładzie przemysłowym? Wbrew pozorom proces wytwarzania szkła wygląda niezwykle efektownie. Czasami nawet bardziej, niż kryształowe wazy, kieliszki i inne piękne przedmioty, będące rezultatem żmudnej pracy całego zespołu rzemieślników. A przy okazji z wizyty w „Julii” można wynieść mnóstwo ciekawych – albo przydatnych podczas nauki – informacji z szeroko pojmowanej fizyki. Trudno o lepsze połączenie fascynującego pokazu z edukacją. Pamiątki z piechowickiej Huty Szkła Kryształowego z pewnością będą chlubą wielu domowych kolekcji.
4. Siruwia – Ogród Japoński w Przesiece
Cząstka Japonii przeniesiona do rodzimych Karkonoszy. Niedaleko Karpacza znajduje się niezwykły, orientalny park, w którym można dosłownie przepaść na wiele godzin. Iście magiczną atmosferę budują bajecznie kolorowe, egzotyczne gatunki roślin, idealnie wkomponowane w sudecki krajobraz. Warto zwrócić uwagę również na elementy małej architektury: charakterystyczne kapliczki, lampiony oraz altany. Rzecz jasna wszystko urządzone jest zgodnie z zasadami feng shui, czyniąc z Ogrodu Japońskiego cudowną, spokojną enklawę. A gdyby ktoś nie potrzebował wyciszenia, może zobaczyć ekspozycję poświęconą samurajom albo poszaleć z dzieciakami na bodaj najwyższym placu zabaw w Polsce. Jak widać atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku mogą być niezłym zamiennikiem dalekich, męczących podróży.
5. Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Oddana do użytku w 2014 roku, wciąż jeszcze daleka od ukończenia. Jednak nawet w aktualnej, niepełnej formie, wywiera ogromne wrażenie. Centrum Nauki i Sztuki powstało w miejscu dawnej kopalni węgla kamiennego Julia. W gruntownie odrestaurowanych obiektach funkcjonują między innymi Muzeum Przemysłu i Techniki, Centrum Ceramiki Unikatowej czy Galeria Sztuki Współczesnej. Głównym punktem programu powinna być oczywiście podziemna trasa turystyczna.
Napisz komentarz
Komentarze