Od 18 do 31 lipca Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wraz ze społecznikami z fundacji Why Not płynęli Wisłą i badali jakość wody w rzece. Wykorzystali do tego kajaki Fundacji Why Not oraz łodzie badawcze i sprzęt pomiarowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach włącznie z unikatową łodzią UŚKA II i balonem badawczym.
"Plan spływu, inspirowany wyzwaniami naukowymi, obejmuje niemalże bezustanny spływ rzeką i ciągłe pomiary wieloparametrowe oraz pobierani prób do badań laboratoryjnych. Sposób spływu oraz unikatowa aparatura badawcza stanowią o bezprecedensowym znaczeniu i wartości pozyskanych wyników pomiarów. Należy przy tym zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu wyprawa w historii.(...)Przewodnimi celami organizowanego przez Fundację Why Not Wydarzenia jest kompleksowa analiza zmienności parametrów jakościowych wody i powietrza rzeki Wisły na niemalże 1000 km jej przebiegu."- czytamy na stronie zakończonego własnie wydarzenia.
Pomiary najważniejszych parametrów jakości wody i powietrza co kilka kilometrów oraz pobór próbek do badań laboratoryjnych w kluczowych miejscach biegu Wisły, mają zdefiniować potrzeby i wyzwania dotyczące czystej Wisły. 27 lipca ekipa przepływała na wysokości Włocławka. Próbki pobrano na zbiorniku Włocławskim.
Napisz komentarz
Komentarze