Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku informuje, że w próbkach wody pobranej w dniu 12.02.2019 r. z wodociągu Kowal, zaopatrującego w wodę mieszkańców miasta Kowal, stwierdzono podwyższoną wartość parametru ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do zgodnej z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294).
Wodę przeznaczoną do spożycia i przygotowywania posiłków dla: niemowląt i dzieci do lat 2 oraz osób ze znacznie obniżoną odpornością (np. transplantacje, chemioterapia, chorych na AIDS) należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.
Stwierdzenie podwyższonej wartości parametru ogólnej liczby mikroorganizmów w 22 stopniach Celsjusza sugeruje wtórne zanieczyszczenie lub nadmierną zawartość substancji odżywczych w wodzie oraz może świadczyć o istnieniu warunków umożliwiających rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Wodociąg w Kowalu zaopatruje w wodę 2484 osób. Zarządzający wodociągiem ma obowiązek przestawić Sanepidowi plan działań naprawczych mających na celu przywrócenie należytej jakości wody z podaniem terminu realizacji.
W wodzie można się kąpać, używać jej do spłukiwania w WC, a także zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami spożywać po odpowiednim przygotowaniu. Zakazane jest bezpośrednie spożywanie wody z kranu.
Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.
AKTUALIZACJA z dn 25.02.2019
w dniu 25.02.2019 Sanepid wydał komunikat, z którego wynika, że w wodzie nie znajdują się już mikroorganizmy, o których mowa powyżej, jednak w jednej z próbek ujawniono obecnoścć bakterii grupy coli. Obowiązują więc zasady spożywania wody w/g obowiązujacych w poprzednim komunikacie. Czyli tak jak pisaliśmy powyżej.
Napisz komentarz
Komentarze