„EKOdrużyna – czerpiemy siłę z natury” – to nowy projekt Stowarzyszenie Profutrzaki - Centrum Edukacji Prozwierzęcej. Głównym celem projektu jest rozwój świadomości ekologicznej, budowanie więzi społecznych i międzypokoleniowych. W ramach projektu została stworzona oferta prelekcji i warsztatów ekologicznych (również w terenie) oraz zajęć wyjazdowych dla mieszkańców Gminy Brześć Kujawski w wieku 15+. Zaplanowane działania będą miały za zadanie przybliżyć uczestnikom nie tylko samo pojęcie ekologii, ale przede wszystkim szeroko rozumiane zagadnienia związane z ochroną środowiska i zachowaniami nacechowanymi troską o naturę. Zajęcia będą miały charakter praktyczny, gdzie teoria stanowi jedynie tło. Zajęcia zostały przygotowane w formie 4 bloków tematycznych:
- Ekospacery z nordic walking - to spacery edukacyjne z zakresu ekologii połączone z aktywnością fizyczną w terenie
- Ekowarsztaty edukacyjne (np. „Rodzaje ogrodów - style w ogrodzie" + warsztaty wykonania lasu/ogrodu w słoiku, „Ogrody japońskie” + warsztaty wykonania kokedamy, „Ptaki w mieście i ogrodzie” + warsztaty wykonania budek lęgowych dla ptaków)
- Ekowarsztaty kosmetyczne prowadzone przez certyfikowanego instruktora slow joggingu
- Ekowyprawy - wycieczki poznawcze do ogrodów botanicznych
Jednym z elementów projektu było również wykonanie napisu „Cześć, tu Brześć” w formie hotelu dla owadów, który spełnia następujące role:
zapewnia schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwia im budowanie gniazd. Owady znajdą w nim miejsce do złożenia jaj, schronienia się przed zwierzętami, deszczem, mrozem czy po prostu miejsce nocnego odpoczynku a tym samym ma pomóc we wzroście populacji m.in. pszczół oraz przyczynić się do zachowania bioróżnorodności środowiska naturalnego edukacyjną w zakresie naszej odpowiedzialności za otaczające nas środowisko, w szczególności za zwierzęta, bez których nasza egzystencja byłaby poważnie zagrożona. Do takich zwierząt bez wątpienia zaliczają się owady promocyjną, ponieważ samo hasło „Cześć. Tu Brześć” jest elementem kampanii promocyjnej Brześcia Kujawskiego i zostało wymyślone przez pracowników BCKiH Wahadło. To właśnie takim pozdrowieniem witamy gości, turystów i przejezdnych, wjeżdżających do naszego miasteczka. Zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 i Gminy Brześć Kujawki
Napisz komentarz
Komentarze