Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 23:49
Reklama

"Nie ma kaleki, jest człowiek". Zespół Szkół nr 3 obchodził 60-lecie istnienia

Podziel się
Oceń

"Nie ma kaleki, jest człowiek". Zespół Szkół nr 3 obchodził 60-lecie istnienia

W Centrum Kultury "Browar B." odbyła się niezwykła uroczystość – jubileusz z okazji 60-lecia istnienia Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Grzegorzewskiej we Włocławku. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz, oświaty, dyrektorzy, nauczyciele, rodzice oraz dzieci uczęszczające do tej zasłużonej placówki edukacyjnej. Podczas części oficjalnej zaprezentowano filmy i klipy traktujące o historii i współczesnej pracy szkoły. Głos zabrała dyrektor Ewa Fol.

"Jubileusz jest znakomita okazją do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. Rok 2022 to dla naszej społeczności podwójne święto, z uwagi na Rok Marii Grzegorzewskiej, naszej patronki. A głównym mottem swojego życia, a zarazem życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami, uczyniła stwierdzenie "nie ma kaleki, jest człowiek". Pod tym hasłem obchodzimy dzisiejszy jubileusz. Maria Grzegorzewska bezkompromisowo walczyła o pełne prawo do nauki, pracy, do szacunku osób z niepełnosprawnościami. (...) Na samym początku wspomniałam, że obchodzimy dzisiaj 60-lecie istnienia szkoły. Pierwsze wzmianki o niej odnajdujemy w kronice, w relacji nauczycielki Anny Kulińskiej. To był rok 1933 i ulica Żabia 5. Jej założycielem był Józef Nowakowski. Na przestrzeni lat szkoła zmieniała siedziby. Kolejną był budynek przy ulicy Królewieckiej. W czasie drugiej wojny światowej szkoła była zamknięta, otwarta została ponownie w 1946 r. Szkoła Specjalna nr 13 rozpoczęła działalność przy ulicy Brzeskiej, następnie przeniesiono ją gmachu Sióstr Urszulanek, a następnie wróciła na ulicę Brzeską 2. Przełom lat 40-tych i 50-tych to smutna rzeczywistość i ciężka praca. Latem lekcje odbywały się po południu, brak pomocy dydaktycznych, brak przyborów. Była ogromna potrzeba zmiana warunków lokalowych. W 1953 r. kierownikiem szkoły została pani Leokadia Jaśpińka. Była to pierwsza osoba – pierwsza osoba, która podjęła walkę o nowy budynek szkoły. To dzięki jej uporowi oraz uporowi pracowników szkoły uzyskano wstępną zgodę na budowę szkoły przy ulicy Nowomiejskiej. W roku szkolnym 1961-62 do najnowszej wtedy szkoły we Włocławku wprowadziło się około 300 uczniów." - powiedziała Ewa Fol, dyrektor Zespołu Szkół nr 3

Szkoła wciąż przechodzi kolejne modernizacje, dostosowuje się do zmieniających się szybko czasów. Jedno pozostaje niezmienne – zaangażowanie kadry pedagogicznej w pomoc i edukację niepełnosprawnych uczniów.

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie CKBB swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali nauczycieli oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Grzegorzewskiej.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama