Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 60 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich. Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje w okresie wczesnej wiosny. Na podstawie warunków atmosferycznych oraz wilgotności ściółki prowadzi się prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu (możliwości powstania i rozwoju pożaru). Stopień zagrożenia pożarowego lasu określany jest według czterostopniowej skali:
0 - brak zagrożenia pożarowego
1 - małe zagrożenie pożarowe
2 - średnie zagrożenie pożarowe
3 - duże zagrożenie pożarowe
Obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mamy do czynienia z dużym oraz średnim zagrożeniem pożarowym. Leśnicy apelują do wszystkich przebywających w lesie o nieużywanie ognia i zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych, bo o pożar obecnie bardzo łatwo.
Przewidywany przez meteorologów brak opadów zwiększy zagrożenie pożarowe lasów. Wkrótce, czerwony kolor może objąć całą Polskę. Jak wynika ze statystyk, człowiek odpowiada za ponad 90 procent pożarów lasów.
"Najwięcej pożarów w ciągu ostatnich 10 lat wybuchło na Kujawach w Nadleśnictwie Włocławek (RDLP w Toruniu). Tam ogień niszczył lasy ok. 500 razy, czyli wybuchło aż 2 proc. wszystkich pożarów w Lasach Państwowych." - czytamy na stronie Lasów Państwowych
Napisz komentarz
Komentarze