W dniu 12 marca 2022 roku przyjęta została ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Na mocy Ustawy obywatele Ukrainy przebywający legalnie na terytorium Polski mogą:
- pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.
- podejmować działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele Polscy;
- rejestrować się w powiatowych urzędach pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy.
Za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy, osoby te mogą korzystać z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Do 6 kwietnia 2022 roku pracodawcy z województwa kujawsko-pomorskiego zgłosili 1858 powierzeń pracy obywatelom Ukrainy (w Polsce było 41,9 tys. zgłoszeń). W 1673 powierzeniach pracy miejsce wykonywania pracy znajdowało się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Najwięcej podjęć pracy (40 zgłoszeń i więcej) dotyczyło takich klas PKD jak:
- Produkcja konstrukcji metalowych i ich części,
- Produkcja pozostałych mebli,
- Pozostałe sprzątanie,
- Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,
- Transport drogowy towarów,
- Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków,
- Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,
- Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
- Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu,
- Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,
- Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników.
Z tych klas pochodziło 35,8% zgłoszeń powierzenia pracy. W mniejszym stopniu zatrudniano: robotników przemysłowych i rzemieślników (19,6%) oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń (18,0%). Do 6 kwietnia br. w PUP województwa dokonano 1001 rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br. (w Polsce 16,5 tys. rejestracji). W zależności od wieku były to osoby pomiędzy 35 i 44 rokiem życia (39,9%) oraz w wieku 25-34 lata (28,0%). Doradcy zawodowi i pośrednicy pracy realizują następujące zadania na rzecz obywateli Ukrainy:
- wyszukiwanie i dobór ofert pracy pod indywidualne kryteria poszukującego, udostępnianie w Punkcie Informacyjnym i przekazywanie ofert pracy dostępnych w regionie;
- przekazywanie materiałów informacyjnych dot. poszukiwania pracy w Polsce;
- pośrednictwo w nawiązaniu kontaktu pracodawca – poszukujący pracy (dla osób nieznających języka polskiego);
- pomoc w opracowaniu CV, wydruk dokumentów;
- instruktaż w zakresie umiejętności poszukiwania pracy w Polsce; • przekazywanie informacji o przysługujących prawach oraz warunkach życia i pracy w Polsce;
- udzielanie informacji o zasadach rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz możliwych źródeł jej finansowania;
- prowadzenie rozmów doradczych w punktach informacyjnych w celu zdobycia danych dotyczących doświadczenia zawodowego, wykształcenia i możliwości wykorzystania tych zasobów na regionalnym rynku pracy; zorganizowanie kursów języka polskiego na poziomie podstawowym dla uchodźców z Ukrainy w Punkcie Informacyjnym we Włocławku i WUP w Toruniu oddział w Bydgoszczy.
- udostępnienie komputerów w salach klienckich z dostępem do Internetu, telefonu, urządzeń wielofunkcyjnych w celu: umożliwienia samodzielnego poszukiwania pracy przez Internet, rejestracji w powiatowym urzędzie pracy online, czy odbywania rozmów rekrutacyjnych z pracodawcami online, przygotowania i wydruku wymaganych dokumentów aplikacyjnych.
Z usług oferowanych w punktach informacyjnych skorzystało ponad 1000 osób z Ukrainy, w tym ponad 550 w Toruniu i Włocławku, z których około 200 objęto wsparciem w zakresie poszukiwania pracy. Połowa, tj. 100 osób posiada wykształcenie wyższe. Osoby z wykształceniem wyższym to najczęściej pedagodzy (mający doświadczenie w pracy jako nauczyciele przedszkolni, nauczyciele klas 1-4, nauczyciele klas 5-11), ekonomiści (mający doświadczenie w księgowości, bankowości), medycy (mający doświadczenie w pracy jako pielęgniarki, salowe, laborantki, fizjoterapeutki)
Napisz komentarz
Komentarze