Pierwsze wzmianki o miejscowości Brzezie pochodzą jeszcze z XIII w. W kolejnych stuleciach wieś zmieniała właścicieli, by w XIX wieku trafić w ręce rodu Kronenbergów. Przedstawiciel tego bogatego bankierskiego, Leopold, postanowił zbudować pałac. Zaprojektował go Artur Goebel, znany warszawski architekt. Eklektyczny pałac łączący elementy francuskiego renesansu i manieryzmu został wzniesiony w 1873 r. Po śmierci Leopolda Kronenberga pałac odziedziczyli jego synowie. Kilkanaście lat później wokół budowli powstał duży park. Całość działki ma powierzchnię ponad 6 ha. Kronenbergowie stracili pałac z przyległościami wskutek dekretu o reformie rolnej z 1944 r.
Przez kolejne lata pałac przechodził różne koleje, był w nim m. in. Dom Dziecka. Budynkiem zawiadywało Starostwo Powiatowe we Włocławku. Pałac został wystawiony na sprzedaż w ramach przetargu ustnego nieograniczonego. Przetarg odbył się 26 kwietnia w siedzibie Starostwa Powiatowego we Włocławku przy ulicy Stodólnej. Do uczestnictwa w przetargu dopuszczono trzy osoby. Nabywcą nieruchomości została Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o. z siedzibą w Brześciu Kujawskim. Najwyższa cena osiągnięta w przetargu to 2 222 000 zł. Cena sprzedaży z uwzględnieniem bonifikaty to 1 111 000 zł.
Próbowaliśmy się dziś skontaktować z nabywcą, by dowiedzieć się, co dalej z pałacem i parkiem, jednak był dziś nieosiągalny.
Napisz komentarz
Komentarze