"Pan Tadeusz", epopeja narodowa pióra Adama Mickiewicza, został pierwszy raz wydany w 1834 r. w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem. Opowiada o miłości Tadeusza i Zosi, sporze o zamek Horeszków oraz zajazdu na Sopliców, który ostatecznie przeradza się w starcie z wojskami moskiewskimi stacjonującymi w regionie. "Pan Tadeusz" jest lekturą szkolną.
Jak już wspominaliśmy pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" przypada na rok 1834 r. Na świecie istnieje tylko takich 1000 egzemplarzy. Nieco młodszy egzemplarz, bo pochodzący z 1858 r. mogliśmy dziś zobaczyć w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. W sumie w jednej z sal znajduje się 200 poematów różnych wydań. Wszystko z okazji wystawy pn. "200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu".
Publikacje pochodzą z prywatnej kolekcji Krystyny Warachowskiej – bibliofila, regionalistki, która od ponad 20 lat kolekcjonuje unikatowe wydania. Wśród nich są m.in. wydania ,"Pana Tadeusza" z XIX wieku, posiadające dużą wartość bibliofilską. Ciekawostką w kolekcji są również przekłady ,,Pana Tadeusza” na języki obce m.in. japoński, czeski, esperanto. Wystawa zorganizowana została we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w Poznaniu. Wydarzeniu towarzyszył wykład kolekcjonerki pt. "Moja pasja – kolekcję Pana Tadeusza".
Napisz komentarz
Komentarze