Zaburzenia snu dotykają około 15-25% populacji na świecie; bezsenność współcześnie nie jest jedynie określeniem na całkowity brak snu. Dotyczy ona również zaburzeń śnienia w postaci nocnego wybudzania się czy wstawania rano z uczuciem zmęczenia. Dodatkowo może ona dotknąć każdego; niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Bezsenność dzieli się na przygodną i przewlekłą, z czego pierwsza dotyczy okresowego doświadczania gorszych nocy (spowodowanych stresem, chorobą lub zmianą warunków spania). Drugi rodzaj wymaga zaś udania się do specjalisty, gdy problemy występują przewlekle (tj. od minimum miesiąca). To właśnie bezsenność przewlekła może spowodować znaczne szkody w organizmie i psychice ludzkiej.
Bezsenność przewlekła i jej powiązanie z ludzkim organizmem – co trzeba wiedzieć?
Przewlekłe problemy ze snem wynikać mogą z wielu czynników; jako najczęstszy podaje się zaburzenia psychiczne. U większości osób z bezsennością stwierdza się zaburzenia afektywne (nastrojowe) oraz zaburzenia lękowe (na tle nerwicowym). Według danych medycznych, u pacjentów uczęszczających do polskich poradni snu w 68% bezsenność związana jest z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, dystymia, nerwica czy zaburzenia adaptacyjne związane bezpośrednio z reakcją na trudne, często traumatyczne wydarzenia. Jednak nie na tym koniec. Bezsenność może istnieć jako konsekwencja bezpośredniego działania lub odstawienia substancji psychoaktywnych – najczęściej dotyka osoby uzależnione od alkoholu i leków o działaniu uspokajających. W takich przypadkach sen może wracać do normy nawet przez kilkanaście miesięcy. Również osoby chorujące na nadciśnienie, choroby oddechowe czy przebiegające boleśnie choroby żołądkowe i jelitowe skarżą się na brak snu – szacuje się, że połowa osób ze wspomnianymi chorobami somatycznymi cierpi również na zaburzenia snu. Powyższe przykłady nie oznaczają, że musisz chorować, by mieć bezsenność – jej przyczyna może tkwić między innymi w higienie snu i radzeniu sobie z faktem, że nijak nie możesz zasnąć. Zbyt długie leżenie na łóżku, nadużywanie środków nasennych, obsługiwanie telefonu tuż przed położeniem się spać... to tylko jedne z wielu problemów, które da się samodzielnie wypracować. Dodatkowo dobrze jest rozpocząć walkę korzystając z metod naturalnego leczenia – być może one będą stanowić rozwiązanie kłopotów z zaśnięciem.
Naturalna medycyna przeciwko nienaturalnym zaburzeniom snu.
Wzmacniające zioła na poprawę śnienia
Wskazuje się, że dużą skuteczność w walce z bezsennością wykazuje mieszanka kilku ziół: kozłka lekarskiego, rumianku i melisy. Jej przygotowanie polega na zmieszaniu ze sobą 20 gram każdego ziela i zalanie suszu wrzącą wodą. Po około 15-20 minutach otrzymany napar nadaje się do picia – dłuższe stosowanie go przed snem wpływa na ludzki organizm, poprawiając jakość snu i jego długość. Zalecane jest też skonsultowanie się ze specjalistami od śnienia – gabinet Herbasol reprezentowany przez specjalistów stoi otworem dla wszystkich, którzy zmagają się z bezsennością. Odpowiednio postawiona diagnoza i przemyślany plan działania we współpracy z fachowcami daje możliwość pozbycia się bezsenności metodami naturalnymi. Mogą one być przydatne także podczas rozpoczęcia farmakoterapii, stanowiąc doskonałe uzupełnienie terapii snu. Nie licz owiec – postaw na specjalistyczną pomoc.
Napisz komentarz
Komentarze